24 stycznia, 2022

Zanim pizza trafi na stół

Włoskie dania przypadły nam wyjątkowo do gustu. Do tych, które lubimy wyjątkowo należy pizza. To pochodzące z południa Włoch danie najpierw stało się znane w USA; na amerykański kontynent pizzę zabrali ze sobą włoscy emigranci. To proste danie Amerykanie pokochali bardzo szybko. Dzisiaj przygotowują własne wersje pizzy, najsłynniejsza jest ta z nowojorskich pizzerii. Aby zjeść dobra pizza Chorzów nie musimy wyjeżdżać do Włoch, ani tym bardziej do Nowego Jorku. W polskich pizzeriach rozsianych na terenie całego kraju dzisiaj już też można zjeść pizzę, której smak nie ustępuje tej z renomowanych neapolitańskich czy nowojorskich pizzerii.

Rodzaje pizzy sprzedawane najczęściej

Każda pizzeria ma w menu klasyczną neapolitańską Margheritę. Coraz więcej pizzerii wprowadza jednak do menu także pizze pochodzące z innych regionów Włoch. Przybywa na przykład pizzerii, w których serwowana jest pizza typowa dla Rzymu i okolic. Dla rzymskiej pizzy charakterystyczne jest wyjątkowo cienkie ciasto. Drugą cechą, po której można poznać, że pizza jest rzymska a nie neapolitańska jest to, że ta pierwsza ma chrupiące i lekkie ciasto. Pizza nie zawsze jest też okrągła. Prostokątną pizzę na grubym cieście można zjeść na Sycylii. Sycylijska sfincione – zarówno ta prostokątna jak i okrągła – składa się z dużej ilości świeżych ziół (głównie jest to oregano), uduszonej cebuli, filecików anchois, okruchów chleba oraz intensywnego w smaku sera caciocavalloy. W niektórych polskich pizzeriach można zamówić także pizzę calzone. To pizza, która ma kształt dużego pieroga.

Dodatki, które Polakom smakują najbardziej

Włoska pizza składa się z bardzo małej ilości składników. Tak skromne wersje nie zawsze Polakom smakują. W wielu pizzeriach klienci mogą jednak komponować własne danie wybierając dowolne składniki. Do składników, które wybieramy najchętniej należą: szynka, pieczarki, papryka, kukurydza, boczek lub bekon, kurczak. Popularnością cieszy się pizza wegetariańska. Ma ją w menu coraz więcej pizzerii.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/chorzow

Dodaj komentarz