25 czerwca, 2022

Zamiana mieszkania lub sprzedaż

Zamiana mieszkania lub sprzedażDobrym sposobem na zakupienie sobie większego mieszkania jest po prostu zamiana mieszkań. Wtedy unika się podatków związanych ze sprzedażą swojego mieszkania, a rozliczenie z osobą z którą się zamieniamy jest o wiele prostsze.

W przypadku gdy na taką zamianę się decydujemy, powinniśmy jeszcze pomyśleć i o tym, aby sprawdzić stan prawny określonej nieruchomości. Najważniejsze rzeczy do sprawdzenia to ceny działek budowlanych ale też i to czy na danej nieruchomości nie ciążą jakieś obciążenia. Może być to na przykład prawo do użytkowania lub tak zwane służebności, które mogą okazać się dla nowego nabywcy wyjątkowo uciążliwe.

Co należy sprawdzić kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Podczas zakupu mieszkania na runku wtórnym koniecznie należy też sprawdzić czy nie ma na nim obciążeń hipotecznych, które mogłyby zaważyć na cenie mieszkania. Dane takie nie powinny być przez sprzedającego ukrywane, ale na wszelki wypadek najlepiej jest sprawdzić samodzielnie w księdze wieczystej czy takich obciążeń nie ma. Miejscem gdzie można kupić nowe mieszkania, wolne od jakichkolwiek obciążeń jest są targi budowlane. Kupując nowe mieszkanie jednak musimy poczekać nie raz nawet do kilku lat na to, aby móc się do niego wprowadzić. Przeważnie sprzedaż mieszkań rozpoczyna się na długo przed zakończeniem ich budowy, a nabywcy mogą zobaczyć kupowane przez siebie mieszkania co najwyżej na wizualizacjach komputerowych. Prezentowane są na nich także i wnętrza, na których zobaczyć możemy małe łazienki aranżacje i pokoje, ale to jak będą one wyglądać w rzeczywistości może odbiegać od przedstawionych wizualizacji.

Mieszkanie własnościowe

Ważna jest też forma własności. Mieszkania i nieruchomości, które można zakupić na własność, są o wiele więcej warte niż te, w przypadku których mamy tylko udziały spółdzielcze. Jak wiadomo prawo spółdzielcze może być tak skonstruowane, ze czynsz za takie mieszkanie będzie o wiele wyższy niż za inne, podobne mieszkania. Poza tym wzór umowy najmu mieszkania przy mieszkaniach spółdzielczych zawierać musi kilka dodatkowych informacji, które właściciel powinien oczywiście zamieścić.

Dodaj komentarz