28 stycznia, 2022

Zakup domu

Zakup domuAby móc kupić dom, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest przejrzenie ogłoszenia nieruchomości. Znajdziemy tam różnorodne oferty dotyczące możliwości zakupu domu, wystawiane zarówno przez osoby prywatne jak i przez agencje nieruchomości.

Oferty, które wystawiają osoby prywatne, są z reguły nieco tańsze niż w przypadku agencji ponieważ nie ma konieczności dokonania opłat i prowizji. Jednakże nie jest to forma zakupu polecana dla osób, które nie mają doświadczenia w zakupie nieruchomości. Nie chodzi tutaj już o to, że sprzedający może okazać się nie uczciwy, ale to, że dopełnienie wszystkich formalności i dopilnowanie wszystkich spraw, może być bardzo utrudnione.

Pomoc agencji nieruchomości

Za pośrednictwem agencji nieruchomości sprzedaż domów jest o wiele prostsza, bowiem nad wszystkim czuwa specjalista. O wiele mniejsze jest więc prawdopodobieństwo tego, że zakupiona zostanie nieruchomość, na której ciążą na przykład wady prawne, co wcale nie jest taką rzadkością. Jednak oferty nieruchomości wystawiane przez agencje pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości nie zawierają też i takich informacji jak na przykład numer działki konkretnej nieruchomości. Oznacza to że kupujący, przynajmniej w początkowej fazie ma ograniczone w dosyć dużym stopniu możliwości sprawdzenia tego, czy dana nieruchomość jest wolna od wad prawnych. Wszystko co trzeba zrobić to oczywiście umówić się na spotkanie z pośrednikiem.

Oglądanie mieszkań

Niezależnie od tego czy są to domy na sprzedaż czy też sprzedaż mieszkań przy pierwszym spotkaniu z pośrednimi sporządzana jest specjalna umowa na podstawie której potencjalny kupujący ma prawo zobaczyć mieszkanie czy też dom. Jego obejrzenie odbywa się oczywiście w obecności pośrednika, a czasem też i właściciela nieruchomości. Bardzo dobrze jest jeśli oglądający posiada stosowną wiedzę na temat samych nieruchomości. Wiedzę, dzięki której możliwe jest negocjowanie ceny kupowanej nieruchomości, nawet jeśli będą to tylko mieszkania do wynajęcia. Samego zakupu dokonać można już tak naprawdę po pierwszym spotkaniu i obejrzeniu nieruchomości, jeśli kupujący jest oczywiście zainteresowany i zdecydowany odnośnie zakupu.

Dodaj komentarz