19 maja, 2022
Wzory na ścianach dla każdego

Wzory na ścianach dla każdego

Pomimo tego, że trendy we wzornictwie i wykończeniach mieszkań zmieniają się niemal każdego roku, to są takie rzeczy, które od lat cieszą się taką samą popularnością i są po prostu niezmienne. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju kolorowych paskach na powierzchni ścian, które sprawiają, że dane pomieszczenie staje się indywidualne i atrakcyjne. Co jest na potrzebne do stworzenia kolorowych pasków na ścianie przy pomocy farby? Jak zrobić to szybko i stosunkowo równo?

Wbrew pozorom do stworzenia równych, kolorowych pasków na ścianie nie potrzeba wiele. Wystarczą nam do tego różnokolorowe farby (w takich odcieniach, w jakich planujemy paski na ścianie), pędzel (najlepiej połowa szerokości docelowego paska na ścianie, ale może być również mniejszy), zwykły sznurek oraz kreda. Podstawą do stworzenia kolorowych pasków na ścianie powinna być ściana pomalowana wcześniej na neutralny i stosunkowo jasny kolor. Co prawda w Internecie można natrafić na liczne aranżacje bazujące na żywym kolorze ściany, to jednak potrzebne jest tutaj znacznie większe wyczucie i zmysł artystyczny, aby wyglądało to po prostu dobrze.

Jak pomalować pokój we wzory?

Przed przystąpieniem do tworzenia wzorów na powierzchni ściany konieczne jest jej równomierne pomalowanie kolorem bazowym. To właśnie tak pomalowana ściana będzie pełniła swego rodzaju płótno i podstawę dalszych prac przy tworzeniu kolorowych pasków na ścianie.

Grubość pasów

Następnie przy pomocy kredy zaznaczamy szerokość poszczególnych pasków – najlepiej pokój wygląda jednak wtedy, gdy są to paski w miarę równej wielkości. Do stworzenia odpowiednich płaszczyzn możemy co prawda wykorzystać poziomicę, jednak znacznie ciekawszym rozwiązaniem (dającym lepsze efekty artystyczne) jest wyznaczenie jedynie dwóch punktów wysokościowych dla każdego paska, rozciągnięcie pomiędzy nimi kawałka sznurka (przyklejamy go taśmą malarską) i „przejechanie” po nim kredą – następnie przy mocnym szarpnięciu za sznurek na ścianie powinien pozostać wyraźny, ale jednocześnie subtelny próg pozostawiony przez kredę.

Podsumowując, wzory malowania ścian nie muszą być w żaden sposób skomplikowane, a mogą cieszyć nasze oko i stanowić wspaniałą ozdobę pokoju.

Dodaj komentarz