24 stycznia, 2022

Wynajem mieszkań

Wynajem mieszkańRynek nieruchomości zmienia się bardzo mocno głównie ze względu na nowa sytuację prawną, która pojawia się za sprawą nowych przepisów.

Po pierwsze jak wiadomo znikają dofinansowania państwa do kredytów hipotecznych. Takie dofinansowanie nie pozostało bez wpływu na ceny mieszkań, które osiągały w ostatnim czasie mieszkania na sprzedaż. Poza tym trwają pracę na ustawą dotyczącą tak zwanej odwróconej hipoteki. Jest to także niezmiernie istotne jeśli chodzi o nieruchomości online ale nie wiadomo jeszcze jak dokładnie wpłynie to, i czy wpłynie w ogóle na ceny mieszkań w przyszłości.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Obecnie bowiem niewiele osób decyduje się na korzystanie z możliwości, które daje tak zwana odwrócona hipoteka, głównie ze względu na niewielkie zyski, które można w ten sposób uzyskać, oraz nie uregulowaną sytuację prawną, na podstawie której odwrócona hipoteka funkcjonuje. Odwróconą hipoteką zajmują się głównie, przynajmniej jak na razie specjalistyczne firmy, a nie komercyjne banki. Gdy wszystkie te zmiany wejdą w życie zaczną być one odczuwalne po 2012 roku. Bardzo prawdopodobne jest że mieszkania sprzedaż potanieją, co powinno doprowadzić co tego, że także wynajem mieszkań będzie o wiele tańszy. Osoby, które decydują się na wynajmem mieszkania jak na razie nie powinny jednak liczyć na spadek kosztów wynajmu. Z reguły też właściciele podpisują umowy długoterminowe, tak więc najprawdopodobniej nie będą oni skłonni do różnego rodzaju obniżek w przypadku wynajmu swojego mieszkania. Przy wynajmie mieszkania wynajem bardzo ważne jest jeszcze i to aby sporządzona została pisemna umowa wynajmu.

Umowa najmu

Bez takiej umowy nie może być mowy o uczciwym wynajmie mieszkania, na uczciwych warunkach, no chyba że wynajmujemy mieszkanie od kogoś znajomego, czy też kogoś z kim jesteśmy spokrewnieni. Od przychodu za wynajem mieszkania, jego właściciel zobowiązany jest odprowadzić do urzędu skarbowego stosowny podatek. Nie jest on na całe szczęście wysoki, zwłaszcza w porównaniu do innych podatków, bowiem wynosi on około 8 procent.

Dodaj komentarz