18 stycznia, 2022

Wykupywanie faktur – na czym polega?

Wykupywanie faktur - na czym polega?Coraz więcej przedsiębiorstw szuka możliwość na dodatkowe finansowanie. Mowa tu nie tylko o dodatkowych środkach, ale o możliwości utrzymania płynności finansowej. Z tym największe problemy mają przedsiębiorstwa, które wystawiają faktury z długim terminem płatności. Same najpierw muszą ponieść koszty realizacji usługi, a następnie dość długo czekają na zapłatę. Przykładem mogą być tu firmy budowlane. Taka sytuacja ma bezpośredni wpływ na ich płynność finansową. Istnieje jednak rozwiązanie, które może w tej sytuacji pomoc. Coraz popularniejsze jest wykupywanie faktur, a na rynku jest coraz więcej firm oferujących taką usługę. Na czym to polega?

Jak kto się wszystko odbywa?

Na początku przedsiębiorca podpisuje odpowiednią umowę z firmą świadczącą usługę wykupienia faktury. Następie przedsiębiorstwo to wystawia swojemu klientowi fakturę z długim terminem płatności np. 90 dni. Taka sytuacja często ma miejsce przy realizacji różnego rodzaju projektów. Jeśli przedsiębiorstwo nie chce lub nie może tyle czekać na zapłatę, może fakturę sprzedaż. Firma zajmująca się wykupywaniem faktur odkupi ją i zapłaci od razu. Można powiedzieć, że dla przedsiębiorstwa historia tu już się kończy. Faktura została wystawiona i opłacona. Natomiast firma, która wykupiła fakturę powiadamia klienta o jej cesji. Informuje, że teraz ona jest wierzycielem. Klient opłacając fakturę zgodnie z terminem środki przelewa na jej konto. Co ważne, klient fakturę opłaca z wcześniej ustalonym terminem.

Skąd wynika ich popularność?

Jak zatem widać, cała procedura jest dość prosta. Sprawia to, że jak wspomniano wcześniej usługa ta cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niej między innymi małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których utrzymanie płynności finansowej sprawia problemy. Dzięki sprzedaży faktur, firmy te mogą nadal oferować swoim klientom długie terminy płatności, a jednocześnie same otrzymywać środki finansowe niemal zaraz po wystawieniu faktury. Firm kupujących faktury jest coraz więcej, warto zatem zainteresować się ich ofertą i być może skorzystać z ich usług,

Dodaj komentarz