18 stycznia, 2022

Urządzamy pokój dziecka – jak to zrobić?

Dziecięcy pokój to wyjątkowe pomieszczenie w domu. Przede wszystkim wymaga ono ciągłych zmian i dostosowywania do zmieniających się potrzeb malucha, który dorasta, staje się bardziej samodzielny, ma inny gust i zainteresowania niż jeszcze chwilę wcześniej.

Urządzając pokój dziecka, trzeba mieć na uwadze jego specyficzne potrzeby, wybierając meble i dodatki, które będą zarazem praktyczne i ładne.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Wielu rodziców staje przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest urządzenie pokoju dla malucha. Pomieszczenie, w którym będzie mieszkało dziecko, musi jednocześnie pomieścić wszystkie jego rzeczy (ubrania, zabawki) oraz być przestrzenią do zabawy, wypoczynku, a w przypadku ucznia również do pracy. Rodzice zadają więc sobie pytanie: jak urządzić pokój dla dziecka? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od wieku, płci i zainteresowań naszej pociechy. Jeśli urządzamy pokój dla przedszkolaka, najważniejsze jest, żeby było w nim sporo miejsca do zabawy, a także – żeby system przechowywania zabawek nie był zbyt skomplikowany i umożliwiał dziecku samodzielne ich sprzątanie. W przypadku najmniejszych dzieci warto również kłaść na ścianach specjalne farby do pokoju dziecięcego – odporne na zabrudzenia, łatwe do czyszczenia po ewentualnym wybryku dziecka (popisanie pisakami, wylanie herbaty). Jeśli urządzamy pokój dla przyszłego ucznia, musi się w nim znaleźć kącik do pracy, ale również trochę miejsca na zabawę klockami czy grę w planszówki. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku nastolatków. Tutaj najlepiej, jeśli dziecko aktywnie uczestniczy w urządzaniu swojego pokoju. Nastolatek ma już bowiem wyrobiony gust i mogą mu się nie spodobać wesołe, dziecięce zasłonki, które wybraliśmy do jego pokoju. Niezależnie od wieku w pokoju naszej pociechy musi się znaleźć wygodne łóżko, pojemna szafa oraz półki i półeczki na najróżniejsze szpargały: książki, zabawki, pamiątki, gry planszowe. Urządzając pokój syna czy córki, pamiętajmy, że równie ważne jak funkcjonalność, jest to żeby wystrój podobał się naszemu dziecku.

Dodaj komentarz