18 stycznia, 2022

Szafy przesuwne – ich budowa i zastosowanie

To w jaki sposób zostanie urządzony dom lub mieszkanie, ma kluczowe znaczenie nie tylko w kwestii jego atrakcyjnego wyglądu, ale także w kwestii jego funkcjonalności. Poszukując ciekawych rozwiązań, warto jest zwrócić uwagę na szafy przesuwne. Znalazły one wielu zwolenników i częściowo wyparły szafy otwierane w tradycyjny sposób, czyli za pomocą drzwiczek z uchwytami.

Jak są zbudowane szafy przesuwne?

Elementem, który odróżnia szafy przesuwne od standardowych szaf, są drzwi. Oparte są one bowiem o specjalny układ jezdny składający się z prowadnic i wózków w postaci rolek lub mechanizmów wyposażonych w ślizgacze (stosowane w tym drugim przypadku do lżejszych drzwi), wykonanych z wysokiej jakości tworzywa, które jest odporne na ścieranie się, jak chociażby teflon.

Takie rozwiązanie powoduje sytuację, w której w związku z dużymi drzwiami obejmującymi całą wysokość, szafy przesuwne różnią się wyglądem od szaf otwieranych w tradycyjny sposób, za pomocą drzwiczek rozlokowanych w poszczególnych ich sekcjach.

Kiedy i w jakich pomieszczeniach warto jest zdecydować się na szafę przesuwną?

Na szafę przesuwną warto jest zdecydować się przede wszystkim w przypadku konieczności przechowywania większej ilości ubrań lub innych rzeczy w takich pomieszczeniach, jak przedpokój czy sypialnia. Otwieranie szafy poprzez przesuwanie, a nie uchylanie jej drzwi, pozwala na oszczędność przestrzeni i minimalizuje ryzyko zahaczenia lub uderzenia się o drzwiczki, czego skutkiem może być bolesna kontuzja.

Drugą z najważniejszych zalet szaf z drzwiami przesuwnymi jest fakt, że po otwarciu takich drzwi ma się dostęp do większej części szafy, co jest sporym ułatwieniem.

Odwiedź także: http://florimeble.pl/23-szafy-przesuwne

Szafy przesuwne mogą także spełniać rolę dekoracyjną. Oprócz szaf ze standardowym, drewnianym wykończeniem istnieje bowiem możliwość nabycia szafy przesuwnej z szklanymi drzwiami, elementami z tworzyw sztucznych lub efektownymi grafikami. Pozwala to na ich dostosowanie do wystroju pomieszczenia i indywidualnych potrzeb osób, które z takich szaf będą korzystały na co dzień.

Dodaj komentarz