18 stycznia, 2022

Swoje własne mieszkanie lub dom

 Swoje własne mieszkanie lub domW tym roku najpopularniejszy pogram pomocy rządowej dla młodych rodzin, czyli rodzina na swoim warunki ulega zakończeniu.

W planach jest zastąpienie go innym programem, ale przez pewien czas należy spodziewać się że mniej osób będzie w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup swojego własnego mieszkania. W programie rodzina na swoim, przez pierwsze 8 lat kredytu liczyć można było na pomoc państwa.

Zmniejszanie kosztów kredytu

Osoby, które nieco lepiej zarabiają i mogą pozwolić sobie na to, aby skorzystać z rat malejących, mogą w ten sposób znacznie zmniejszyć sobie koszty takiego kredytu bankowego. Miał on jednak szereg ograniczeń, dotyczących na przykład metrażu mieszkania czy też umowa wynajmu mieszkania. Dopóki kredytobiorca uzyskiwał pomoc od państwa, nie miał prawa do tego, aby takie mieszkanie wynajmować lub sprzedać. Jeśli ktoś wziął zwyczajny kredyt hipoteczny to zyskiwał takie prawo, dzięki czemu mógł na przykład zakupić dom czy mieszkanie specjalnie pod wynajmem. Są to jednak stosunkowo rzadkie przypadki. W większości wypadków umowa najmu podpisywana jest wtedy gdy wynajmuje się na przykład swoje stare mieszkanie.

Wynajem mieszkań dla pracowników

W dużych miastach bardzo często mieszkania dla swoich pracowników wynajmują firmy, które dla właścicieli mieszkań są wręcz idealnymi najemcami. Po zakupie mieszkania należy pamiętać że sprzedaż mieszkania podatek wiąże się z koniecznością zapłacenia całkiem wysokiego podatku. Można go jednak uniknąć na dwa sposoby. Pierwszym jest sprzedaż mieszkania w celu zakupienia innej nieruchomości, na przykład domu. Inaczej jest jeśli chodzi o sprzedaż dla samych zysków. Tutaj należy odczekać równo pięć lat od momentu zakupienia nieruchomości. Przez ten czas jednak można ją wynajmować co powinno także wygenerować spory przychód. W domach jednorodzinnych, które także mogą być w części lub w całości wynajmowane, ważna jest też pielęgnacja żywopłotów i trawników. Właściciel może samodzielnie chwycić za nożyce do żywopłotu, ale może też zatrudnić sobie ogrodnika na podstawie wzór umowy o dzieło.

Dodaj komentarz