18 stycznia, 2022

Spłata kredytu

Spłata kredytu Harmonogram spłaty kredytu jest ustalany w momencie jego udzielania. Klient na podstawie takiego właśnie harmonogramu może sprawdzić jak dokładnie spłata kredytu będzie przebiegać.

Raty spłaty kredytu ustalane są na podstawie przychodów, które osiąga kredytobiorca. W wielu bankach istnieje jednak możliwość, aby raz na pewien czas zmienić wysokość spłaty rat kredytu bankowego. Obie strony muszą zgodzić się na nową wysokość rat kredytowych. Jeśli klient znajdzie się w trudniejszej sytuacji finansowej to może negocjować z bankiem zmniejszenie wysokości rat kredytowych, nawet na dłuższy okres czasu. Wtedy oczywiście spłata całego kredytu ulegnie wydłużeniu, ale kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać swoje raty.

W jakich sytuacjach możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu?

Odwrotnie jednak, gdy sytuacja klientów się poprawi, mogą być oni zainteresowani szybszą spłatą zaciągniętego przez siebie kredytu. Wtedy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Bank może jednak zastrzec w umowie że dużo wcześniejsza spłata, na przykład całości kredytu możliwa jest dopiero po dokonaniu odpowiedniej opłaty manipulacyjnej. Samym klientom jednak wcześniejsza spłata kredytu może się opłacać nawet pomimo dodatkowych opłat, ponieważ nie zapłacą oni wtedy wyższych odsetek od kredytu bankowego. Dotyczy to głównie kredytów gotówkowych czy samochodowych, gdyż mało kto jest w stanie od razu spłacić całość dużego kredytu hipotecznego.

Zwiększenie kwoty rat

Przy kredytach hipotecznych stosuje się raczej zwiększenie rat, jeśli istnieje możliwość uzyskania wyższych dochodów. Kredytobiorca musi jednak dochody te w banku udokumentować. Bank musi mieć bowiem pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać nowe, wyższe raty kredytu. Zawsze też można powrócić później do poprzedniej wysokości rat kredytowych. Za każdym razem gdy zmienia się wysokość rat kredytowych, kredytobiorca ma możliwość uzyskania nowego harmonogramu spłaty kredytu. Porównując harmonogramy spłaty ze sobą kredytobiorcy mogą sprawdzić o ile szybciej uda im się spłacić taki kredyt i jak dużo zaoszczędzą na odsetkach kredytowych, które musieliby zapłacić.

Dodaj komentarz