24 stycznia, 2022

Schody zewnętrzne – wizytówka domu

Schody zewnętrzne są bardzo istotnym elementem każdego domu, ponieważ stanowią pewnego rodzaju jego wizytówkę. Ktoś, kto przyjdzie do nas po raz pierwszy, dużo uwagi zwróci właśnie na schody i to będzie jego pierwsze wrażenie. Dlatego schody powinny być zaplanowane i wykonane ze świadomością, tworząc wspólną kompozycję z domem i z całym jego otoczeniem, takim jak ogród. Podstawą schodów zazwyczaj jest beton lub tworzywo żelbetonowe. Często stosuje się również stalowe elementy.

Taka konstrukcja pokrywana jest odpowiednimi elementami, w celu stworzenia czegoś ładniejszego niż betonowe schody. Do wykończenia schodów zewnętrznych najlepiej jest zastosować materiały, które już zostało wykorzystane podczas wykańczania innych fragmentów elewacji, takich jak narożniki, parapety czy też kolumny ganku. Jest to dobry sposób, żeby stworzyć dopełniającą się całość, tworzącą razem naprawdę ciekawy efekt, cieszący oczy.

Okładzina schodów musi współgrać ze stylem, jaki zastosowano przy projektowaniu i stawianiu danego budynku. Jeśli dom, zawiera sporo drewnianych elementów, nawet tylko tych o charakterze ozdobnym, warto zastosować drewno również podczas wykańczania schodów zewnętrznych. Popularnym wyborem do wykończenia schodów bywa kamień, ponieważ jest to tworzywo nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe i wystarczające na długie lata.

Innym praktycznym rozwiązaniem w tej sytuacji może być zastosowanie na schodach płytek ceramicznych. Najczęściej wybiera się płytki klinkierowe lub gres porcelanowa. Tego rodzaju bardzo często są odporne na mróz, dzięki czemu schody są trwalsze i możemy się cieszyć nimi dłużej. Innym ciekawym i niebanalnym sposobem na wykończenie schodów zewnętrznych jest zastosowanie na nich drewna. Wadą tego rozwiązania może być fakt, że drewno to tworzywo, które łatwo ulega uszkodzeniom po wpływem niekorzystnego działania warunków atmosferycznych.

Jednak można uniknąć niszczenia się drewnianych schodów poprzez odpowiednie obrobienie tworzywa i zastosowanie specjalnego impregnatu. Warto też wiedzieć, że najlepiej użyć sosny, świerku, dębu lub modrzewia, ponieważ tego rodzaju drzewa najlepiej nadają się na deski, które mogą posłużyć do wykończenia schodów zewnętrznych. Cenną informacją dla każdego jest przypomnienie, że impregnację schodów drewnianych należy powtarzać co dwa lub trzy lata.

Zobacz również: http://www.melagu.pl/schody/schody-zewnetrzne

Dodaj komentarz