24 stycznia, 2022

Przepis na magazyn towarów Twojej firmy

W dzisiejszych czasach jak grzyby po deszczu rosną obiekty magazynowe. Mimo uproszczenia, a wręcz zrewolucjonizowania sposobów sprzedaży jakie dokonało się wraz z rozwojem handlu w internecie jedna kwestia wciąż się nie zmienia – sprzedawane produkty gdzieś trzeba fizycznie magazynować. Stąd też zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową będzie wciąż rosło i rosło.

No dobrze, załóżmy, że chciałbyś założyć sklep internetowy handlujący towarem o średnich gabarytach. Na początek mały, z planami systematycznego rozwoju w kolejnych okresach działalności. Jak poradzić sobie z zapewnieniem przestrzeni magazynowej dla zapasów? Na początek na pewno wystarczy przestrzeń dostępna we własnym domu i posesji. Ale firma ma się rozrastać, więc przestrzeni magazynowej prędzej czy później zacznie brakować. Pozostają więc dwa rozwiązania – wynajęcie magazynu albo stworzenie własnego. W obydwu przypadkach obiekt taki powinien spełniać określone wymagania, aby stanowić funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne miejsce składowania produktów.

Pomijając oczywiste kwestie bezpieczeństwa, takie jak monitoring, ogrodzenie, zabezpieczenia antywłamaniowe i alarmy, obiekt magazynowy powinien spełniać przede wszystkim określone wymogi techniczne, tak aby mógł w pełni zasłużyć na miano magazynu.

Przede wszystkim podłoże – magazyn, w którym pod nogami będziemy mieli beton wylany metodą „spod łopaty” na pewno nie będzie wygodny w użytkowaniu ani funkcjonalny. Dobrym pomysłem jest za to profesjonalne podłoże. Posadzki przemysłowe, bo o nich mowa, są w pełni przygotowanymi do codziennej eksploatacji podłożami, odpornymi na ścieranie i wytrzymującymi duże obciążenia. Na rynku pełno jest firm oferujących wykonanie takich posadzek, stąd też jeśli zdecydowaliśmy się na stworzenie własnego magazynu koniecznie zadbajmy o wykonanie posadzki przemysłowej. Natomiast jeśli szukamy magazynu do wynajęcia, rozglądajmy się tylko wśród obiektów, które posiadają posadzki przemysłowe.

Drugą kwestią jest odpowiednie oznakowanie stref składowania towarów i dróg poruszania się magazynowego transportu, takiego jak wózki widłowe i popularne „paleciaki”. Aby nie było wątpliwości tego typu informacje powinny być wykonane w formie oznakowania poziomego, umieszczonego na posadzce w sposób analogiczny do oznakowań na drogach publicznych. Oznakowanie takie musi cechować się odpowiednią odpornością, w szczególności na ścieranie. Stąd też najlepiej jeśli do jego wykonania posłuży farba do betonu. Ta specjalna farba dedykowana jest dla powierzchni betonowych, stąd też jak żadna inna sprosta takiemu zadaniu. Dlatego przy tworzeniu lub wyborze magazynu pamiętajmy o wykonaniu odpowiedniego poziomego oznakowania.

Trzecią kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych i półek magazynowych. Towar, szczególnie ten cenniejszy, powinien być składowany w pomieszczeniach i obiektach o odpowiednim wykończeniu. W magazynach zazwyczaj większość konstrukcji wykonana jest z metalu. Stąd też istotne jest ich pomalowanie odpowiednimi farbami, takimi jak specjalne farby przemysłowe. Dzięki zastosowaniu takich środków będziemy mieli pewność, że w magazynie nagle nie zaczną schodzić płaty farby ze ścian i regałów, albo że kolory nagle nie zaczną zmieniać swoich odcieni.

Po spełnieniu warunków przedstawionych w tym tekście i zapewnieniu pozostałych istotnych elementów, w szczególności związanych z kwestiami bezpieczeństwa, możemy mieć pewność, że nasz towar, który sprzedajemy i rozsyłamy do klientów, jest składowany w odpowiednich, a przede wszystkim bezpiecznych warunkach.

Dodaj komentarz