28 stycznia, 2022

Przegląd najpopularniejszych rodzajów farb do drewna

 

Przegląd najpopularniejszych rodzajów farb do drewnaGdy malujemy drewno, musimy mieć świadomość tego, że względy estetyczne wcale nie są jedynymi, jakie w takich okolicznościach muszą być przez nas brane pod uwagę. Wcale nie mniej ważne jest to, że farby mają nie tylko nadać drewnu nowy blask, ale i zabezpieczać się. Jeszcze przed wizytą w specjalistycznym sklepie dobrze jest więc zadać sobie pytanie o to, która farba do drewna powinna w największym stopniu budzić nasze zainteresowanie.

Rodzaje farb do drewna

Farby do drewna różnią się między sobą nazwami, każdy z ich producentów próbuje przy tym zdobyć nasze zaufanie używając nieco innego sloganu reklamowego. Tak naprawdę jednak, o nasze uznanie rywalizują trzy grupy farb: kredowe, alkidowe i akrylowe. Nietrudno się domyślić, że możemy mówić o zaletach oraz wadach każdej z nich.

1. Farby kredowe

Farby kredowe łączy się z wodą, a ich użytkownicy cenią je wysoko przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które wyjątkowo szybko schną. Niestety, trwałość takiej powłoki nigdy nie jest zbyt wysoka, stąd też zaleca się ich stosowanie przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na osiągnięciu efektu wizualnego, bez funkcji użytkowych.

2. Farby akrylowe

Farby akrylowe, podobnie, jak kredowe, są rozpuszczalne w wodzie, a osoby, które decydują się na ich zastosowanie powinny uzbroić się w cierpliwość, farby takie schną bowiem przez co najmniej sześć godzin. Można jednak mieć pewność, że nasza cierpliwość zostanie wynagrodzona, mamy bowiem do czynienia z nieco większą trwałością gotowej powłoki, choć nadal mówi się, że są to farby o typowo artystycznym przeznaczeniu. Farby akrylowe są stosunkowo bezpieczne dla naszej planety, choć zdarza się, że wywołują reakcje uczuleniowe.

3. Farby alkidowe

Farby takie potrafią schnąć nawet przez 12 godzin, malowanie powierzchni drewnianych z ich użyciem powinno być więc możliwie jak najstaranniej zaplanowane. Jakość powłoki jest jednak wyjątkowo wysoka, a one same mogą być stosowane do malowania wszystkich tych elementów, które są narażone na relatywnie szybkie zużycie. Niestety, specyficzny zapach wydzielany przez tę grupę farb może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni.

Przeczytaj też, jak wybrać farbę do wnętrza: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/idealna-farba-do-wnetrza-jak-ja-wybrac

Dodaj komentarz