25 czerwca, 2022

Pożyczka gotówkowa: pożyczaj bezpiecznie

Pożyczka gotówkowa: pożyczaj bezpieczniePożyczka gotówkowa bardzo często utożsamiana jest z bankowym kredytem gotówkowym. Tymczasem w świetle definicji są to dwa zupełnie odmienne produkty. W przypadku pożyczki – może udzielić jej bank, instytucja pozabankowa – pożyczkobiorca nie musi określać celu, na jaki zamierza wydać pieniądze.

Gdzie wziąć pożyczkę?

Osoby, które mają stałe dochody i zdolność kredytową najczęściej zwracają się po pożyczkę do banku. Takie rozwiązanie jest po prostu najbardziej rozsądne. Pożyczka gotówkowa w banku będzie na pewno tańsza niż ta w instytucji pozabankowej. Oczekiwanie na odpowiedź ze strony banku nie trwa zbyt długo, najczęściej pieniądze są na koncie maksymalnie w ciągu dwóch dni roboczych. W instytucji pozabankowej można pożyczkę otrzymać bez zaświadczeń o dochodach; także coraz więcej banków udzielając pożyczki gotówkowej nie wymaga od klientów dołączania zaświadczenia o zarobkach. To powód popularności pożyczek.

Jak wybrać dobrą pożyczkę?

Warunki udzielania bankowej pożyczki gotówkowej mogą w każdym banku mocno od siebie się różnić. Dlatego przed podjęciem decyzji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Wysokość oprocentowania to czynnik, na który należy zwrócić uwagę zarówno w przypadku bankowej pożyczki gotówkowej, jak również tej branej w instytucji pozabankowej. Na cenę pożyczki składa się jednak nie tylko jej oprocentowanie, ale także prowizja. O tym, czy pożyczka opłaca się, można dowiedzieć się ze wskaźnika RRSO. To rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia wszystkie ponoszone przez pożyczkobiorcą koszty. Do tego decydując się na wzięcie pożyczki należy pamiętać o opłatach naliczanych w przypadku, gdy pożyczkobiorca spóźni się ze spłatą raty. Karne odsetki z reguły są bardzo wysokie.

Minimum formalności to powód, dla którego bankowe i pozabankowe pożyczki gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Poszczególne oferty mogą od siebie mocno różnić; zawsze należy je porównywać, ale też dokładnie przyglądać się swojej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz