25 czerwca, 2022

Porady dla budujących

Porady dla budującychPoza tym, falownik wykorzystywany do naędu elektrowrzeciona musi mieć o wiele większa częstotliwość przełączania.

Jej minimalna wartość to 20 kHz. Najczęściej spotykane w handlu są falowniki ogólnego przeznaczenia. W tym przypadku częstotliwość przełączania nie przekracza często 6kHz. To z kolei wpływa na generowanie prądu o kształcie nie sinusoidalnym, lecz “połamanym kwadratowym” co od sinusoidy plasuje się bardzo daleko. W rezultacie występują naprawdę znaczne straty w stojanie silnika co powoduje przegrzewanie się elektrowrzeciona (w szczególności chłodzonego z zastosowaniem powietrza) i w efekcie szybsze jego zużycie. Z analogicznych przyczyn częstotliwość o maksymalnej wartości generowanego przebiegu w falowniku powinna być minimum 2 a najlepiej 4 razy większa niż częstotliwość prądu, który zasila wrzeciono. Np. wrzeciono 24000 obr/min powinno być zasilane prądem o wartości częstotliwości 400Hz więc falownik powinien mieć maksymalny zakres ok. 2000Hz.

Sporo prostszego typu maszyn CNC posiada falownik odpowiedzialny za sterowanie wrzecionem całkowicie niezależny od systemu sterowania, sprzęgnięty jedynie załączającym wrzeciono sygnałem.

W niej właśnie system sterowania CNC nie ma kontroli nad tym jak zachowuje się wrzeciono. Czy nie jest przegrzane lub poddane przeciążeniu, jaka jest aktualna wartość prędkości obrotowej? Dodatkowo operator musi intuicyjnie dopasować obroty tylko za pomocą pokrętła na pulpicie. Falownik musi stale pozostawać w komunikacji z systemem sterowania przekazując mu na bieżąco np. obecny stan eksploatacji wrzeciona, co może być wykorzystane do dynamicznego sterowania prędkością posuwów albo diagnozowania symptomów awaryjnych, np. zatrzymania maszyny nim wystąpi uszkodzenie maszyny. Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie.

Dodaj komentarz