25 czerwca, 2022

Pierścionek z diamentem czy brylantem: jaki wybrać?

Pierścionek z diamentem czy brylantem: jaki wybrać?

Kiedy stajemy przed wyborem pierścionka, najtrudniejsze staje się wybranie kamienia, z którego wykonane zostało jego oczko. Do tych, które wybierane są najczęściej należą pierścionki z diamentem. Wśród kamieni szlachetnych diament jako jedyny zasłużył na miano ich króla. Jest minerałem, który bardzo rzadko występuje na ziemi. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „diamentum” – niezniszczalny.

Zdecydowana większość diamentów ma biały kolor. Pierścionki z diamentem są więc najczęściej kupowane przez mężczyzn, którzy planują się oświadczyć. Biel jest symbolem czystości, a twardy diament symbolizuje trwałość małżeństwa. Diamenty uważane są także za symbol siły i pokoju.

Jak wybrać pierścionek z diamentem?

Blask diamentu najpiękniej podkreśla żółte złoto. Ostatnio można jednak zauważyć, że coraz więcej pierścionków z diamentem oprawianych jest w białe złoto – znajdziemy je przykładowo tu: https://aclari.pl/pierscionki/. Jest ono tak samo trwałe jak żółte, ale zawiera także domieszkę srebra, cynku lub niklu. Oprawa, która została wykonana z białego złota z dodatkiem niklu nie jest jednak dobrym wyborem dla kobiet, które są alergiczkami. Nikiel jest bowiem metalem, który bardzo często wiele kobiet uczula. Bezpieczniej jest więc wybrać pierścionek z obrączką z żółtego złota. Coraz częściej jubilerzy w jednej obrączce łączą złoto w kolorze żółtym i białym. Oprawa pierścionka z brylantem może zostać wykonana także z platyny. Ale to są już pierścionki z bardzo, bardzo wysokiej półki cenowej.

Kilka słów wyjaśnienia: diament czy brylant?

Czysty diament nie zachwyca swoim blaskiem. To dlatego w jubilerstwie wykorzystywane są diamenty, które zostały oszlifowane. Diament, który został oszlifowany nosi handlową nazwę brylantu. Sposoby szlifowania diamentów są bardzo różne. Do tych, które szlifierzy stosują najczęściej należy szlif okrągły.

Oprawa pierścionka z diamentem

Jubilerzy oferują między innymi pierścionki tylko z jednym diamentem. Kamień osadzony jest w nich metodą „chaton” popularnie nazywaną szatonową. Kamień w tej oprawie trzyma się bardzo mocno, nie zdarza się zgubienie oczka. Innym rodzajem są pierścionki, których oczko składa się z kilku kamieni osadzonych rzędowo. Taki sposób oprawy nosi nazwę kanałowej. Innym typem oprawy jest micro pave. Stosuje się ją do oprawienia kilku niewielkich diamencików. Ostatni typ oprawy to tak zwana pełna. Spośród wszystkich typów opraw najmniej podkreśla blask diamentu. Oprawa „chaton” najpiękniej podkreśla urodę diamentów. Jest klasyczna i ponadczasowa.

Dodaj komentarz