28 stycznia, 2022

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokatLokaty bankowe kojarzą się większości z nas z bezpiecznym i stosunkowo prostym oszczędzaniem. Kiedy dokonujemy wyboru lokaty, na której chcielibyśmy zdeponować nasze oszczędności, interesuję nas jedynie oprocentowanie lokat. Niewiele osób jednak wie, jakie czynniki mają wpływ na jego wysokość.

Oprocentowanie stałe i zmienne

Oprocentowanie lokat to podstawowy czynnik, podług którego wybieramy najkorzystniejszą z naszego punktu widzenia lokatę. Sama lokata może być oprocentowana według stałej lub zmiennej stopy procentowej. W tym pierwszym przypadku klient już w momencie zakładania lokaty doskonale wie, ile otrzyma odsetek po zakończeniu danego depozytu. W drugim przypadku wysokość otrzymanych środków zależy od różnych parametrów występujących na rynku. Chodzi tu głównie o stopy rynkowe, a także poziom inflacji czy też, chociażby poziom stopy referencyjnej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski. Wybierając oprocentowanie zmienne, możemy zarobić więcej niż w przypadku oprocentowania stałego, ale jeśli okaże się, że nie przewidzieliśmy odpowiednio zmian stóp procentowych, to w kontekście tego wyboru oprocentowania stracimy.

Czas trwania lokaty

To, co znacząco wpływa na poziom oprocentowania, a tym samym na nasz końcowy zysk, to fakt na jak długo zamierzamy zdeponować nasze pieniądze w banku na lokacie. Bardzo często lokaty krótkoterminowe są oprocentowane niżej niż długoterminowe. Nie zawsze jednak ten rachunek jest matematycznie tak oczywisty. Często jest tak, że jeśli wybierzemy okres lokaty na jeden do trzech miesięcy, to jego, których oprocentowanie jest dużo wyższe niż średnia na rynku. Dzieje się tak, bo wiele tego typu produktów bankowych jest dostępna w swoistej promocji i zysk wypłacany z lokaty ma tu zachęcić tych klientów, którzy jeszcze nie korzystają z usług danego banku, do tego by stali się jego klientem. Tego typu lokaty mogą się jednak wiązać z pewnymi zobowiązaniami. Na przykład zakładając lokatę, będziemy musieli założyć konto w danym banku lub podpisać umowę na kartę kredytową.

Dodaj komentarz