25 czerwca, 2022
Olej do drewna: czy warto stosować?

Olej do drewna: czy warto stosować?

Na rynku jest bardzo duży wybór preparatów do impregnacji i renowacji drewna. Wśród nich są także oleje. Czy warto wybrać olej do drewna?

Efekty jakie daje olej do drewna

Stosując olej możemy nadać przedmiotom bardzo ciepłą barwę. Efekt, który daje olej do drewna jest tak spektakularny, że bardzo często wykorzystuje się go do zabezpieczania drewnianych podłóg. Sprawdza się także jako olej do tarasów szczególnie tych wykonanych z niektórych gatunków drewna egzotycznego. Olej do tarasów nadaje tarasowym deskom wyrazisty kolor, w przypadku użycia drewna egzotycznego opóźnia proces szarzenia desek. Do tego pokrywając drewno olejem możemy nadać mu lekko aksamitny połysk albo wykończyć powierzchnię na mat. Olej do drewna sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Bardzo mocno wnikając w drewno chroni je przed wilgocią i słońcem. Sprawdza się nie tylko do zabezpieczania czy konserwacji elementów wykonanych z drewna egzotycznego, ale także z naszego krajowego jesionu albo dębu. Olej nanosi się przy pomocy szmatki.

Jak pielęgnować powierzchnie zabezpieczone olejem?

Wadą oleju jest to, że zabezpieczone nim powierzchnie wymagają więcej pracy przy pielęgnacji. Przez pierwsze sześć miesięcy od olejowania zabezpieczone olejem przedmioty należy czyścić raz w miesiącu specjalnym preparatem. Olejowane drewno trzeba odnowić po upływie około czterech lat. Olej nie sprawdza się do zabezpieczania drewnianych podłóg w pokojach małych dzieci: na początku łatwo taką podłogę zaplamić. Plamy schodzą zaś bardzo ciężko. Olej nadaje się za to do wykańczania drewna w domu, w którym są zwierzęta. W razie, gdy na podłodze pojawią się ślady pazurów, rysę można przetrzeć papierem ściernym i nanieść w tym miejscu olej. W przypadku podłogi pokrytej lakierem, taka miejscowa naprawa uszkodzenia jest niemożliwa.

Olej do drewna można stosować na zewnątrz i wewnątrz domu. Można zabezpieczyć nim nie tylko drewnianą podłogę, ale także deski tarasowe i małe elementy architektury ogrodowej. Zabezpieczanie olejem jest rozwiązaniem atrakcyjnym cenowo.

Dodaj komentarz