24 stycznia, 2022
Nowoczesna komunikacja a rynek mieszkaniowy

Okna drewniane czy z PCV?

Na rynku okien wybór jest dzisiaj bardzo szeroki. Szybki rozwój branży budowlanej oraz mieszkania sprzedające się jak ciepłe bułeczki, spowodowały prawdziwy szał zakupów wśród developerów. Nie bez znaczenia jest też grupa osób prywatnych chcących wykończyć swoje domy. Tacy ludzie stoją jednak często przed dosyć ważnym dylematem, gdyż zastanawiają się, czy lepszym dla nich rozwiązaniem są okna wykonane z drewna, czy może te zrobione z polichlorku winylu. Różnice są dosyć istotne, a przed zakupem należy dobrze przyjrzeć się tej tematyce, aby dokonanego wyboru w przyszłości nie żałować.

Pierwszą kategorią porównawczą zazwyczaj jest cena, co nikogo nie może dziwić, bowiem każdy chce kupić okna jak najtaniej. Zdecydowanie mniej kosztowne są okna PCV, bowiem ich produkcja może być prowadzona nawet na małą skalę. Dodatkowo jest to metoda tania, gdyż koszty produkcji w ostatnich latach znacząco zmalały. Dlaczego natomiast okna drewniane są droższe? Ponieważ technologia ich produkcji jest dosyć skomplikowana, a dzisiejsze produkty nie mają nic wspólnego z niskiej jakości profilami montowanymi za czasów PRL, bowiem produkcja prowadzona przez duże fabryki zapewnia dbałość o szczegóły i najlepszą staranność wykonania.

Drugą kategorią służącą do porównania ofert są z pewnością walory wizualne i ergonomiczne. Tutaj w przedbiegach wygrywają okna drewniane, ponieważ potrafią one nadać każdemu pomieszczeniu ciepły i przytulny charakter, a dodatkowo okna te mogą mieć dowolny rozmiar. Nie ma również najmniejszego problemu z pomalowaniem ich na ulubiony kolor lub jego zmienianie co kilka kat. W przypadku okien z PCV, malowanie jest raczej niewykonalne, a profile zazwyczaj produkowane są w kolorze śnieżnobiałym. Plastik wychodzi jednak na prowadzenie w zakresie łatwości utrzymania okien w czystości. Ostatni najczęściej rozważany aspekt to trwałość i odporność na uszkodzenia. Ponownie, zwycięzcą ogłosić trzeba stolarkę drewnianą, bowiem takie okna mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat, a drobne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Jeśli chodzi o okna plastikowe, pęknięte lub w inny sposób uszkodzone ramy czy skrzydła musimy po prostu wymienić na nowe.

Dodaj komentarz