24 stycznia, 2022

Nie tylko tynk elewacyjny, czyli jak wykończyć elewację domu

Nie tylko tynk elewacyjny, czyli jak wykończyć elewację domuElewacja domu pełni bardzo wiele funkcji – oprócz poprawiania estetyki budynku wykończenie wspiera również właściwości termo- i hydroizolacyjne domu.

Najczęściej wybieranym sposobem wykończenia domu okazuje się tynk elewacyjny, który wygląda schludnie i jest tani (6–10 zł/m2). Warto jednak poznać także inne typy elewacji domu, różniące się od siebie ceną oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy warunki pogodowe. Pracownia Dobre Domy podpowiada, jak wykończyć elewację domu. Elewacja domu to po prostu zewnętrzna powierzchnia ścian – to, co zauważa się przy pierwszym spojrzeniu na budynek. Wybierając elewację domu, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Czy elewacja domu będzie spójna z architekturą całego domu? Czy kolor elewacji domu nie będzie się nadmiernie wyróżniał na tle okolicznej zabudowy? Czy wykończenie domu okaże się wytrzymałe na warunki pogodowe?

Oprócz tych czynników na wybór elewacji domu wpływają także koszty jej wykonania.

Inspirowana stylem skandynawskim elewacja drewniana to coraz popularniejsze rozwiązanie na polskim rynku, stanowiące oryginalną alternatywę dla tynku elewacyjnego. To najbardziej pracochłonny i kosztowny typ elewacji domu, efekty dobrze wykonanej pracy rekompensują jednak poniesione koszty. Przy elewacji drewnianej warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakie deski elewacyjne zostaną użyte do wykończenia. Najtańsze rozwiązanie stanowią deski świerkowe (30 zł/m2). Inne, droższe rozwiązanie to deski elewacyjne z modrzewiu syberyjskiego (70–100 zł/m2). Oprócz desek elewacyjnych w skład elewacji drewnianej wchodzą również: podkonstrukcja (tzw. ruszt) – zapewnia odstęp od ścian, dzięki czemu drewno może oddychać, a wilgoć swobodnie uchodzić z domu; systemy mocowań – łączniki metalowe (najlepiej wkręty) powinny być wykonane z metalu odpornego na korozję i niewchodzącego w reakcje z drewnem;  impregnat – warto pamiętać, aby pokryć impregnatem deski elewacyjne ze wszystkich 4 stron. W trakcie montażu elewacji drewnianej może się także okazać, że konieczne są obróbki desek wokół okien lub w nietypowych załamaniach konstrukcyjnych budynku, co dodatkowo zwiększa koszt robocizny (zazwyczaj mieszczącej się w przedziale 70–140 zł/m2). Duże koszty związane z elewacją drewnianą łatwo zminimalizować w prosty sposób – pokrywając deskami drewnianymi jedynie część ścian domu (np. od frontu). Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nowoczesnych domach.

Dodaj komentarz