26 stycznia, 2022

Na co uważać przy zakupie mieszkania

Na co uważać przy zakupie mieszkania Kupujący mieszkania na sprzedaż Białystok powinni wiedzieć, że każda nieruchomość może być obciążona tak zwanymi prawami osób trzecich w bardzo różnorodnym zakresie.

W praktyce może oznaczać to jednak, że z mieszkania nie da się przez pewien dłuższy lub krótszy czas korzystać, co gorsza jeśli transakcja zakupu mieszkania na sprzedaż Katowice nie została przeprowadzona w sposób w pełni profesjonalny to niestety ale należy liczyć się z ty że przy takich wadach można nie uzyskać odszkodowania.

Oświadczenia o braku obciążeń

Przy zakupie mieszkania na sprzedaż Gorzów warto postarać się o oświadczenie od sprzedającego dotyczące tego, że mieszkanie nie jest obciążone takimi wadami. Musi być to oczywiście oświadczenie na piśmie, inaczej nie stanowi ono wartości dowodowej w razie konieczności przeprowadzenia postępowania sądowego. Obciążenia takie nie znikają nawet wtedy gdy mieszkania na sprzedaż Kielce zmieniają swojego właściciela, poza wyjątkowymi sytuacjami. Wyjątkową sytuacją w rozumieniu przepisów prawa jest w tym wypadku sytuacja gdy mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz sprzedawane są w ramach licytacji komorniczych. Wtedy znikają także i takie obciążenia jak hipoteka, o której powiemy sobie osobno. Obciążenia hipoteczne mogą w znacznym stopniu wpłynąć na cenę danego mieszkania na sprzedaż gdańsk. Teoretycznie i formalnie kredytobiorcą nawet po dokonaniu transakcji sprzedaży mieszkania pozostaje poprzedni właściciel, ale w praktyce jeśli dochodzi już do sprzedaży takiego mieszkania to kredyt najprawdopodobniej spłacać będzie nowy właściciel nieruchomości. Ma to oczywiście wpływ na cenę mieszkania, która powinna być co najmniej pomniejszona o wysokość danego kredytu.

Sprawdzanie obciążeń hipotecznych

Każdy kupujący ma prawo sprawdzić wysokość aktualnych obciążeń hipotecznych na danej nieruchomości. Jeśli takowe istnieją to należy zapoznać się także z warunkami ewentualnego kredytu lub z rodzajem innych zobowiązań, które doprowadziły do takowych obciążeń hipotecznych. Innym obciążeniem może być prawo pierwokupu. Nie powoduje ono dodatkowych obciążeń, ale może doprowadzić do konieczności anulowania transakcji sprzedaży danej nieruchomości, w związku z nie uwzględnieniem przez sprzedającego takiego prawa.

Dodaj komentarz