19 maja, 2022
Malowanie grzejników. Krok po kroku

Malowanie grzejników. Krok po kroku

Zniszczony grzejnik, z którego farba odchodzi płatami, potrafi zniszczyć wygląd każdego pokoju. Efekt taki uzyskamy, kiedy źle pomalujemy grzejnik lub użyjemy do tego niewłaściwej farby.

Przede wszystkim farba do kaloryferów musi być starannie dobrana. Powinna mieć wysoką odporność na temperaturę i nie żółknąć pod wpływem ciepła Farba do grzejników powinna też mieć dużą zdolność do krycia i charakteryzować się dobrą przyczepnością do powierzchni. Na rynku wśród farb, które są przeznaczone do malowania powierzchni metalowych, bez problemu znajdziemy także takie, które zostały zaprojektowane do pokrywania grzejników. Są to najczęściej farb wodorozcieńczalne, na spoiwie akrylowym, ale można dostać również lakiery akrylowe szybkoschnące, posiadające doskonałe właściwości krycia.

Kiedy zakupimy już odpowiednią farbę, to musimy starannie przygotować powierzchnie do malowania

Przede wszystkim grzejnik musi być odkurzony, suchy i co najważniejsze odtłuszczony. Jeśli występuje na nim rdza, to należy usunąć nawet najmniejsze jej skupiska. Możemy to zrobić szczotką drucianą. Starannie trzeba też usunąć wszelkie łuszczące się powłoki starej farby. Całość oczyszczonej powierzchni możemy jeszcze raz dla pewności przetrzeć papierem ściernym, a następnie odkurzyć. Następnie należy zagruntować powierzchnie kaloryfera. Do tego należy użyć antykorozyjnych farb podkładowych.

Bardzo istotnym ograniczeniem jest czas malowania kaloryferów

Maksymalna temperatura podłoża do stosowania farb do grzejników wynosi 30 stopni C. Wyższa powoduje zbyt szybkie wysychanie, powstają nierówności, a powłoka nie jest trwała. Dlatego nie powinno się malować grzejników, kiedy mamy szczyt sezonu grzewczego. Oznacza to bowiem konieczność wyłącznie kaloryfera, odczekanie aż jego temperatura będzie odpowiednia do nałożenia farby, a potem czekanie, aż farba wyschnie. W praktyce może okazać się, że brak ogrzewania będzie trwał nawet kilkanaście godzin, co może spowodować wyziębienie pokoju i osób się w nim znajdujących.

Dodaj komentarz