24 stycznia, 2022
Mądre budowanie domu

Mądre budowanie domu

Odpowietrzaj grzejniki

Jeżeli zauważysz, że kaloryfer nierównomiernie oddaje ciepło (jego góra jest chłodniejsza niż dół) to znak, że doszło do nieprawidłowego napełnienia grzejników. Podczas wpuszczania wody powietrze powinno zostać z grzejnika wypchane, ale często pewna jego ilość wciąż pozostaje w środku – stąd biorą się szumy, bulgotanie wody. Zamknij dopływ wody, ustaw zawór w pozycji zamkniętej i odpowietrz kaloryfer, ustawiając pod nim naczynie z wodą. Wtedy ciepłe powietrze będzie mogło równomiernie rozchodzić się z całej powierzchni grzejnika do pomieszczenia.

Uszczelnij drzwi i okna

Nieszczelne drzwi i okna to duża utrata ciepła, ze względu na zimne powietrze, które przedostaje się do wnętrza pomieszczeń przez szczeliny – w przypadku obfitych opadów może to być także woda. Jeżeli stojąc przy oknie i przykładając rękę do szczelin, poczujesz różnicę temperatury, to znak, że czym prędzej należy zająć się uszczelnieniem pomieszczenia. Najczęściej wykorzystuje się do tego silikon, piankę poliuretanową lub poliuretanową taśmę rozprężną. Przeprowadź termomodernizację budynku. Budynki w sezonie jesienno-zimowym najwięcej ciepła tracą przez przegrody budowlane. Warto zatem przyjrzeć się szczelności i jakości izolacji, jaką zabezpieczony jest budynek mieszkalny.

Jeżeli zauważysz, że pomimo rozważnego i oszczędnego ogrzewania wciąż płacisz wysokie rachunki, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem termomodernizacji – W budynkach ciepło ucieka głównie przez ściany zewnętrzne, dach i podłogę. Jeżeli dom posiada niewystarczającą izolację lub pojawiają się tzw. mostki cieplne, ciepło z budynków umyka w sposób niezauważony, a wraz z nim nasze pieniądze. Wtedy nie pomoże nawet najlepszy piec – i tak musi dostarczyć tyle energii, ile wynika z jakości energetycznej budynku. Aby zapewnić mu optymalną izolację, zalecamy stosowanie ocieplenia o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 35 cm dla dachów i 15 cm dla podłóg. Takie ocieplenie, ułożone warstwowo, stworzy właściwe zabezpieczenie dla domu przed powstawaniem mostków termicznych, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać z pomieszczeń.

Sprzątaj na budowie

Podczas prac budowlanych nie możesz zapominać także o sprzątaniu. W trakcie budowy wytwarzane jest wiele pyłu, jak również szlamu. Należy go w odpowiedni sposób odprowadzać. Na szczęście są urządzenia, które pomagają przy tego typu pracach. Warto w tym miejscu wspomnieć o odkurzaczach budowlanych.

Więcej informacji na temat odkurzaczy przemysłowych znajdziesz https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/odkurzacze-przemyslowe-i-budowlane/ tutaj.

Dodaj komentarz