24 stycznia, 2022

Łóżko

Łóżko Najważniejszym meblem w sypialni jest bez wątpienia łóżko. To od tego jakiej jakości łóżko kupimy zależeć będzie nasz sen. W zasadzie w łóżku najważniejsze są dwa elementy.

Po pierwsze dobry stelaż do łóżka, a po drugie materac. Elementy te muszą ze sobą współgrać i muszą być do siebie dopasowane. Stelaż to coś więcej niż zwykła podpora dla materaca, na którym leżymy. Podstawowym zadaniem które spełnia stelaż jest możliwość wentylacji samego materaca. Jeśli do materaca, od spodu nie dostaje się wystarczająca ilość powietrza to materac może po prostu zgnić. Warto kontrolować jego stan raz na pewien czas.

Dlaczego stelaż łóżka jest tak ważny?

Korzystanie ze specjalnego, dopasowującego się do sylwetki danej osoby materaca, także wymaga odpowiedniego sprężynującego stelażu w swoim łóżku. Taki stelaż odpowiednio reguluje stopień napięcia list, co sprawia że łóżko jest o wiele wygodniejsze. Ma to także znaczenie jeśli stosuje się na swoim łóżku specjalne materace korygujące, które pomagać mogą osobom z wadami kręgosłupa, czy z bólami pleców. W takiej sytuacji materac nie będzie pracować odpowiednio jeśli źle dobrany zostanie sam stelaż. Na tym jednak możliwości nowoczesnych łóżek, a konkretnie stelaży, się nie kończą. Najlepsze modele umożliwiają regulacje wysokości dla nóg oraz głowy. Można dowolnie wręcz więc konfigurować swój materac w taki sposób aby wygodnie się nam spało. Funkcja ta może przydać się także osobom schorowanym, które w łóżku spędzają o wiele więcej czasu. W stosunkowo prosty sposób można ocenić czy stelaż będzie wygodny i komfortowy czy też nie. Im bardziej elastyczne są listwy stelażu tym zwykle większa jest wygoda w korzystaniu z niego.

Stelaże drewniane

W pełni sztywne stelaże, na przykład drewniane, są już przestarzałymi konstrukcjami, które nie gwarantują wysokiego poziomu wygody. Ważna jest także odległość pomiędzy listewkami. W zależności jeszcze od konstrukcji stelaża może być ona różna, ale z reguły odległości te nie powinny być inne niż od 4 do 8 centymetrów, co zapewnia dobrą wentylację materacu.

Dodaj komentarz