19 maja, 2022

Konserwacja mebli

Praktycznie każdy rodzaj mebli wymaga odpowiedniej konserwacji. Wyjątkiem mogą być niektóre meble wykonywane z tworzyw sztucznych czy też z litego kamienia, wtedy faktycznie jakakolwiek konserwacja może nie być praktycznie wcale potrzebna. Termin konserwacji kojarzy nam się głównie z meblami skórzanymi oraz drewnianymi które wymagają specjalnej ochrony. Dbanie o takie meble pozwala jednak na to aby móc z nich korzystać przez długie lata. Przykładem mogą być chociażby meble antyczne, w przypadku których stosowana jest także przecież renowacja mebli, która jest zresztą często koniecznością aby nadać im stosownego wyglądu.

W przypadku mebli skórzanych prawidłowa konserwacja nie sprowadza się tylko do czyszczenia. Ważne jest aby zadbać o takie ustawienie mebli w pokoju aby były one osłonięte od nadmiaru światła słonecznego. Jeśli salon znajduje się od strony południowej co częściej zdarza się w mieszkaniach niż w domach jednorodzinnych, w przypadku planowania budowy których takie kwestie także są rozważane to wskazane jest zasłanianie okien, przynajmniej na tyle na ile to możliwe aby chronić meble. Alternatywą może być zakupienie specjalnych preparatów ochronnych, które mogą zmniejszać ryzyko uszkodzenia mebli przez światło słoneczne. Także pielęgnacja mebli skórzanych wymaga zakupienia specjalistycznych środków ochronnych usuwających zarówno zabrudzenia jak i kurz, oraz jednocześnie zabezpieczających skórę.

Rolę tą wyjątkowo dobrze pełni oczywiście specjalne kremy zabezpieczające drewno. Stosuje się je także z innego ważnego powodu, a mianowicie kremy takie w znacznym stopniu poprawiają wygląd mebli skórzanych. Jest to bez wątpienia istotna kwestia w przypadku tego rodzaju mebli. Natomiast meble drewniane muszą być obowiązkowo zabezpieczane przed niekorzystnymi czynnikami oraz szkodnikami. Zamiast kremów stosuje się oczywiście specjalne lakiery chroniące drewno, jeśli są to meble ogrodowe to przyda się także specjalna farba ochronna. W przypadku pielęgnacji mebli drewnianych wskazane jest także każdorazowe użytkowanie specjalnych preparatów przystosowanych do drewna.

Dodaj komentarz