24 stycznia, 2022

Kolektory płaskie czy próżniowe?

Kolektory płaskie czy próżniowe?Docierające na Ziemię promieniowanie słoneczne można wykorzystać jak źródło energii cieplnej lub elektrycznej. W Polsce zdecydowanie częściej jest ono wykorzystywane w ten pierwszy sposób. Aby proces zamiany energii słonecznej w cieplną mógł się odbyć, niezbędne są kolektory słoneczne.

 Jaki ma się wybór?

Dostępne obecnie na rynku kolektory dzielą się na rurkowe (bardziej znane jako kolektory próżniowe) oraz płaskie. Każdy z nich pełni taką samą rolę: zamienia promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Pojawia się więc pytanie: czy pomiędzy kolektorami próżniowymi a płaskimi występują jakieś różnice? Kolektory różnią się swoją budową. Do budowy kolektorów płaskich używana jest pełniąca funkcję absorbera miedziana blacha. W skład kolektora płaskiego wchodzi również wymiennik ciepła, warstwa izolacyjna wykonana z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej i przezroczysta obudowa. Częścią kolektora próżniowego również jest absorber. Umieszcza się go wypełnionych próżnią rurkach – stąd wzięła się nazwa tych kolektorów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani kolektorami słonecznymi to mając na uwadze warunki klimatyczne, które panują w naszym kraju powinniśmy postawić na kolektory próżniowe. Do ich wybrania nie powinna nas zniechęcać wyższa cena. Działają one bowiem z większą sprawnością niż kolektory płaskie. Także pod względem technologicznym przewyższają kolektory płaskie.

Co dla kogo?

Na kolektory próżniowe mogą szczególnie zdecydować się osoby, których domy mają dach o takiej konstrukcji, że montaż kolektorów płaskich nie jest możliwy. Kolektory te muszą być zamontowane w takim miejscu, aby absorber nie był zacieniony. Cały kolektor musi też być nachylony pod kątem 45°. Dzięki temu, że w kolektorach próżniowych zastosowany jest inny rodzaj absorbera wymogi te mogą zostać przy montażu pominięte.

Kolektory słoneczne – próżniowe i płaskie – mają wiele zalet. Jak każdy produkt nie są też pozbawione minimalnych wad. Liczba zalet jest zdecydowanie większa niż wad. Na pewno więc warto się na nie zdecydować. My polecamy wybór kolektorów próżniowych.

Dodaj komentarz