24 stycznia, 2022

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie samochodowym

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie samochodowym

Czas zmienić swój stary samochód na coś nowszego? Czy powiększyła się wam rodzina i mały wóz nie mieści już wszystkich podczas wymarzonych wakacji nad morzem?

Powód jest nieważny. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy to stosunkowo nowa propozycja w polskich bankach

Zazwyczaj jest on niżej oprocentowany od kredytu gotówkowego, ale wymaga przedstawienia większej ilości dokumentów. Przede wszystkim, zanim wypełnimy wniosek kredytowy, musimy przygotować dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości. We wniosku o kredyt będziemy bowiem musieli podać swoje imię, nazwisko, adres zameldowania i NIP. Drugim dokumentem może być paszport. Ma on zweryfikować dodatkowo naszą tożsamość. Powinniśmy się też przygotować na to, że niektóre banki mogą wymagać od nas przedstawienia prawa jazdy kategorii B.

Po zweryfikowaniu naszej tożsamości zostaniemy poproszeni o zaświadczenie, które potwierdzi nasze zdolności zarobkowe

Może to być zaświadczenie z zakładu pracy lub w przypadku osób starszych odcinek emerytury, lub renty. W przypadku, kiedy kredytobiorcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, bank poprosi o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub też do Krajowego rejestru Sądowego. Musimy też mieć ze sobą wypis z numerem Regon oraz NIP. Nie obędzie się bez zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego, które poświadczy, że nie zalegamy ze składkami oraz podatkami.

Przy kredycie samochodowym formalności zapewniające bankowi bezpieczeństwo i gwarantujące spłatę kredytu będą niestety większe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Bank zażąda od nas kserokopii karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego. Musimy też posiadać ważną umowę dotyczącą zakupu danego pojazdu. Jeżeli kupujemy samochód od osoby fizycznej, to wystarczy sama umowa kupna – sprzedaży. Kiedy zakupu dokonaliśmy w komisie lub od dealera to warto posiadać ze sobą fakturę. Powinniśmy być też przygotowani, że bank będzie chciał od nas zaświadczenia, że samochód nie stanowi zastawu przy spłacie innego zobowiązania.

Dodaj komentarz