18 stycznia, 2022

Jaka żywność bezglutenowa najlepsza?

Jaka żywność bezglutenowa najlepsza?

Korzystasz przede wszystkim z gotowej, przetworzonej żywności bezglutenowej. Moda na dietę bezglutenową niewątpliwie przyczyniła się do tego, że rynek żywności bezglutenowej bardzo się rozwinął.

Dziś w każdym większym markecie można znaleźć co najmniej kilka półek z żywnością bezglutenową. Jest to duże ułatwienie dla wszystkich osób, które z przyczyn zdrowotnych muszą stosować tę dietę.

Nie znaczy to, niestety, że pięknie opakowany produkty bezglutenowy jest zawsze zdrowy

Ciasta, ciasteczka, krakersy, batoniki ‒ te produkty są bezglutenową alternatywą niezdrowych przekąsek. Przetworzona, gotowa żywność, także ta bezglutenowa, jest bogata w cukier i niezdrowy tłuszcz, których trzeba unikać w diecie. Mało tego: w produktach bezglutenowych mogą być jeszcze większe ilości cukru, soli i tłuszczu czy sztucznych dodatków smakowych niż w żywności tradycyjnej. Dlatego skup się na jedzeniu nieprzetworzonych pokarmów: warzyw, owoców, suchych strączkowych,  jaj, ryb, chudego mięsa i nabiału oraz bezglutenowych kasz.

Bezglutenowe „gotowce” jedz tylko od czasu do czasu – im rzadziej, tym lepiej

Jeśli nie wiesz, jak powinna wyglądać zdrowa dieta, skonsultuj ją z doświadczonym dietetykiem. Szukając odpowiedniej do współpracy osoby, nie bój się zapytać o wykształcenie (powinna mieć wyższe wykształcenie z zakresu dietetyki lub żywienia człowieka) i o to, czy ma doświadczenie w pracy z osobami nietolerującymi glutenu. Przechodzisz na dietę bezglutenową, bo chcesz schudnąć. Stosowanie diety bez glutenu nie wpłynie na szybszą utratę tkanki tłuszczowej. Ta dieta po prostu nie ma takiego celu. Oczywiście, jeśli będzie dobrze zaplanowana i dostarczy odpowiedniej ilości energii, która będzie odpowiednio rozłożona na białka, tłuszcze i węglowodany, to jest możliwa utrata wagi. Bez tych spełnienia tych warunków samo unikanie glutenu w diecie nie będzie skutkować chudnięciem. Na diecie bezglutenowej, jeśli nie będzie dobrze zaplanowana, możesz nawet przytyć.

Dodaj komentarz