28 stycznia, 2022

Jak zdecydować o wysokości kredytu?

Jak zdecydować o wysokości kredytu?

Decyzję odnośnie tego, jaki kredyt wybrać powinno się podejmować bardzo ostrożnie. Szybki kredyt, który nie został odpowiednio przemyślany może nam przynieść jedynie same straty.

Stąd też niezwykle ważne jest zastanowienie się ile tak naprawdę potrzebujemy pożyczyć pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że im więcej pożyczymy, tym więcej niestety będzie trzeba oddać.

Przede wszystkim na samym początku warto ustalić swoje realne potrzeby

Warto się zastanowić ile tak naprawdę potrzebujemy pieniędzy na wybrany cel oraz jaką ratę będziemy w stanie co miesiąc spłacać. Aby to wszystko ustalić, warto spisać na kartce wszystkie wydatki, które ponosimy cyklicznie w tym okresie i odjęcie ich od swojego wynagrodzenia. Wydatkami takimi są opłata za mieszkanie, rachunki, paliwo do pracy i inne. Jakąś część z tej kwoty co nam zostanie warto przeznaczyć na niespodziewane wydatki i oszczędności. To co po tym wszystkim zostanie można dopiero przeznaczyć na spłatę miesięcznych rat kredytowych. Warto również myśleć raczej przyszłościowo i zakładać najgorsze scenariusze finansowe.

Spłata ratalna

Jeżeli nie do końca jesteśmy pewni wydatków ponoszonych przez nas, to warto raczej rozłożyć sam kredyt na dłuższy okres i przy tym płacić niższe raty. Oczywiście wraz z wydłużaniem okresu kredytowania, zwiększa się również koszt kredytu. Jeżeli jednak wyjdzie tak, że w którymś miesiącu nie będziemy w stanie spłacić raty kredytu, to zostaną nam naliczone karne odsetki, które są bardzo wysokie. Lepiej więc ostatecznie wydłużyć okres kredytowania, niż potem nie mieć z czego go spłacać. Oczywiście, abyśmy zapłacili jak najmniej za taki kredyt to warto jest przejrzeć możliwie jak najwięcej ofert banków. W zależności od banku oprocentowanie kredytu nieco różni się od siebie. Dlatego też, jeżeli przejrzymy odpowiednią ilość ofert dostępnych na rynku, to istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy korzystną dla nas ofertę i nie zapłacimy zbyt wiele za pożyczenie pieniędzy od banku. Warto dlatego do wszystkiego podchodzić powoli i spokojnie.

Dodaj komentarz