19 maja, 2022

Jak zapewnić stały dostęp powietrza do kominka?

Jak zapewnić stały dostęp powietrza do kominka?

By proces spalania w kominku przebiegał bez zakłóceń konieczne jest doprowadzenie do niego odpowiedniej ilości powietrza. Nie jest to istotne jedynie z uwagi na efektywność samego procesu spalania ale niezmiernie ważne także z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników.

Brak bowiem dostępu do świeżego powietrza do paleniska powoduje, że dym może dostawać się do wnętrza ogrzewanego pomieszczenia co grozi zaczadzeniem. Właśnie nieodpowiednia drożność instalacji wwiewnej oraz niedostatek powietrza jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla.

Ile powietrza i skąd?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do wkładu kominkowego trzeba doprowadzić 10 metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Oznacza to, że dla wkładu np. o mocy 10 kW potrzeba 100 metrów sześciennych. Duży salon o powierzchni około trzydziestu metrów to 80-90 metrów sześciennych powietrza. Łatwo policzyć więc, że wystarczy go na mniej niż godzinę pracy kominka w mroźny dzień. Dlatego też absolutnie konieczne jest doprowadzanie powietrza z zewnątrz. Oczywiście nawet jeśli dostarczymy powietrze kominek nadal spala to, które znajduje się w pomieszczeniu więc należy zadbać o jego doskonałą wentylację. Rura do kominka zwykle ma średnicę 100-110 centymetrów oraz zwykle jest to po prostu rura PCV.

To proste i ekonomiczne rozwiązanie

Jeśli możemy umieścić kominek przy zewnętrznej ścianie domu wystarczy przekuć ją w pobliżu paleniska, a w otworze powinna znaleźć się odpowiednia rura do kominka, przepustnica oraz kratki wentylacyjne. Jeśli jednak zależy nam by kominek znajdował się wewnątrz domu instalacja systemu napowietrzania jest nieco bardziej skomplikowana. Można wówczas zamontować nawiewniki w oknach lub ścianach zewnętrznych. Innym rozwiązaniem jest z kolei zaadaptowanie istniejących kanałów wentylacyjnych. Trzeba tylko pamiętać, żeby powietrze było pobierane z nieużytkowej, ale wentylowanej części poddasza ale nie sponad dachu, bo może w ten sposób zasysać spaliny i dym z tego samego komina.

Wszelkie niezbędne akcesoria do montażu kominka w domu można znaleźć m.in. w sklepie http://kratki.com/

Dodaj komentarz