18 stycznia, 2022

Istnieją także instytucje pozabankowe

Istnieją także instytucje pozabankowe

Większość obywateli naszego kraju, pragnąć zakupić swoje nowe mieszkanie, musi liczyć się z koniecznością zaciągnięcia kredytu.

Niezależnie czy robimy to za pośrednictwem banku, czy też innego podmiotu finansowego, musimy być świadomi zaciąganych przez nas kredytów lub pożyczek i wynikających z tego konsekwencji szczególnie dla nas samych. Kredyt na mieszkanie, zwany także kredytem hipotecznym, jest formą narzędzia finansowego, które stosuje się w przypadku zamierzania dokonania zakupu mieszkania lub też innej posiadłości o charakterze mieszkalnym.

Decyzja na długie lata

Banki są tu najbardziej restrykcyjne, jeśli chodzi o udzielanie nam tego rodzaju zapomogi na zakupienie naszego wymarzonego mieszkania. Coraz częściej zdarza się, że potencjalny klient wnioskujący o kwotę 200 000 złotych rozbitych na 30-40 lat spłaty tego kredytu, musi wykazywać się bardzo wysoką zdolnością kredytową oraz posiadaniem wiarygodnego żyranta, tudzież poręczyciela, podczas zawieranych umów. Co więcej, w przypadku, gdy o wspomnianą powyżej pożyczkę w wysokości 200 000 złotych ubiega się kawaler lub panna, którzy zamierzają zamieszkać w nowym domu samemu, muszą się liczyć z koniecznością posiadania stosunkowo wysokiego stałego dochodu w skali miesiąca. Obecnie w wielu bankach stosuje się praktykę, w przypadku której potencjalny aplikant o pożyczkę w wysokości 200 000 złotych, rozłożoną w spłacie na minimum trzydzieści lat, musi posiadać miesięczne stałe dochody oscylujące w pułapie od minimum 5000-7000 złotych. Dla wielu osób jest to warunek niemożliwy do przeskoczenia i decydują się na tak zwany szybki kredyt.

Ważna decyzja

Myśląc jaki kredyt wybrać w instytucjach pozabankowych musimy bardzo uważać, aby nasz partner udzielający pożyczki był zaufanym pożyczkodawcą i kredytodawcą. Jest to szczególnie istotne przy zaciąganiu wielotysięcznych kredytów, które mogą się okazać w pewnych sytuacjach bardzo zawyżone z perspektywy wysokości spłat. Dlatego musimy bezwzględnie kierować się zasadą ograniczonego zaufania i zdrowego rozsądku w naszych zachowaniach.

Dodaj komentarz