19 maja, 2022

Farba do grzejników odporna na temperaturę i żółknięcie

Farba do grzejników odporna na temperaturę i żółknięcie

Grzejniki zachowują swoją funkcjonalność przez długie lata i nie potrzebują wymiany, chyba że na nowszy model. Niestety jeśli chodzi o ich wygląd, czas zdecydowanie działa na ich niekorzyść- farba z czasem żółknie, łuszczy się, odpada, pojawiają się odpryski powstałe w wyniku uderzeń czy otarć.

Jeśli stary grzejnik „straszy” swoim wyglądem i psuje efekt dekoracyjny wnętrza, należy poddać go renowacji, co nie jest trudne i można zrobić to we własnym zakresie.

Jak przygotować grzejnik do malowania?

Przygotowanie grzejnika do malowania może być nieco pracochłonne, w zależności od jego stanu, ale nie nastręcza większych trudności. Należy go starannie oczyścić z łuszczącej się farby, usunąć ewentualne plamki rdzy, odtłuścić i zmatowić powierzchnię. Tak przygotowany grzejnik jest już w zasadzie gotowy do malowania i w tym miejscu należy zadbać o dobór odpowiedniej farby. Zwykła farba do metalu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury powłoka łuszczy się, żółknie i grzejnik szybko powróci do stanu sprzed remontu. Idealnym rozwiązaniem jest natomiast farba odporna na temperaturę i żółknięcie, którą bez problemu można kupić w każdym sklepie budowlanym- istnieje zresztą cała seria farb dedykowanych specjalnie do grzejników. Jej dodatkową zaletą jest bardzo dobre przywieranie do podłoża, co jest istotne szczególnie w przypadku powierzchni całkowicie pozbawionych farby.

Farba do grzejników znajduje się w ofercie praktycznie każdego producenta

Można śmiało powiedzieć, że większym problemem jest samo malowanie, niż znalezienie odpowiedniej farby. Główny podział pod względem składu to farby akrylowe lub ftalowe. Większym powodzeniem cieszą się akrylowe, ponieważ nie wydzielają tak intensywnego zapachu i można łatwo usunąć zabrudzenia powstałe przy malowaniu. Przy odnawianiu grzejnika należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie- musi być ono przeprowadzane poza sezonem grzewczym w temperaturze od 10 do 30 stopni. Gwarantuje to zachowanie optymalnego czasu na wyschnięcie farby. Malowanie gorącego kaloryfera kończy się złuszczeniem nowo położonej powłoki i pracę trzeba niestety zacząć od początku.

Dodaj komentarz