24 stycznia, 2022

Elewacja z kamienia – różnorodne możliwości wykończeniowe

Elewacja z kamienia – różnorodne możliwości wykończenioweCiekawym sposobem na wykończenie zewnętrzne domu jest także elewacja z kamienia – w zależności od wybranego materiału sprawdzi się w bardzo różnych budynkach.

Warto także pamiętać, że nawet tania elewacja z kamienia gwarantuje dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć czy opady deszczu Elewację z kamienia wykonuje się przy użyciu różnych form obróbki tego materiału. Najczęściej w Polsce używane są:kamień elewacyjny – kamień łupkowy w formie nieregularnych płyt o naturalnej, nierównej powierzchni. Najtańszy i najpopularniejszy sposób na elewację z kamienia; płytki kamienne – często mają szerokość do 3 cm, są wykonane z kamienia naturalnego (piaskowca, dolomitu, lekkiego kamienia wapiennego) lub sztucznego (mieszanina naturalnego kruszywa z żywicą poliestrową). Świetnie nadają się do wykonania elewacji jednej ze ścian domu. Po wyborze materiału na elewację z kamienia należy zastanowić się nad sposobem jego montażu. Na polskim rynku najczęściej korzysta się z 3 metod:montaż pośredni na sucho – płytki lub kamień elewacyjny montuje się na rusztach przytwierdzanych do ścian za pomocą metalowych kotew, co tworzy szczelinę dylatacyjną; montaż bezpośredni na mokro – płytki lub kamień elewacyjny są przytwierdzane do ściany za pomocą kotew i mocowane zaprawą; montaż bezpośredni na kleju – najprostszy i najtańszy sposób montażu; podłoże zostaje zagruntowane, a następnie przykleja się do niego kamień elewacyjny lub inny element kamienny.

Przy korzystaniu ze wszystkich metod montażu elewacji z kamienia konieczne jest zabezpieczenie elementów kamiennych impregnatem chroniącym przed oddziaływaniem wody.

Niestety trudno podać orientacyjny koszt wykończenia domu przy użyciu kamienia – cena robocizny różni się diametralnie w zależności od potrzebnych materiałów oraz rodzaju elementów kamiennych. Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie.

Dodaj komentarz