18 stycznia, 2022

Ekogroszek: popularny gatunek węgla

Ekogroszek: popularny gatunek węgla

Większość domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest piecami węglowymi. Oprócz tradycyjnych pieców już od dłuższego czasu na rynku dostępne są nowoczesne, ekologiczne kotły wyposażone w podajnik retortowy. W kotłach tych można spalać tylko jeden gatunek węgla: ekogroszek. Co to za węgiel?


Węgiel ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywany jest węgiel brunatny. Do produkcji ekogroszku używany jest węgiel bardzo wysokiej jakości. Musi zawierać nie tylko małą ilość siarki, ale także wody i substancji niepalnych. Kaloryczność tego węgla wynosi 25 MJ/kg. Jest więc wydajny, bardzo kaloryczny, nawet niewielka ilość wystarcza do ogrzania domu o sporej powierzchni.

Ekogroszek jest drobnym gatunkiem węgla, jego kostki mają niewielkie rozmiary – stąd wzięła się jego nazwa

Dzięki temu, że wielkość kostki nie przekracza dwudziestu pięciu milimetrów, ekogroszek sprawdza się w przypadku pieców z automatycznym podajnikiem opału. Ekogroszkiem można wprawdzie palić także w zwykłych piecach węglowych, ale nie jest to rozwiązanie najbardziej optymalne.

Węgiel ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i workowany. Cena tego pierwszego jest najczęściej niższa. Nie oznacza to, że jego jakość jest niska. Oba mają tę samą jakość, z tym, że korzystanie z węgla workowanego jest bardziej wygodne. Łatwiej i lżej jest go przenieść do kotłowni, łatwiej też zawartość worka można przesypać do podajnika.

Ekogroszek jest węglem o małej zawartości siarki

Dzięki temu do atmosfery trafia mniej tlenku siarki. Jest więc gatunkiem węgla bardzo przyjaznym dla środowiska naturalnego. Kupując ekogroszek zimą jest też mniej pracy. Do popielnika trafia bardzo mała ilość popiołu, a to oznacza, że można go rzadziej czyścić.

Ekogroszek to węgiel, który można nazwać ekologicznym paliwem stałym. Nie jest tani, ale bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego. Jego wartość opałowa jest bardzo wysoka, co z pewnością jest jego kolejną, bardzo ważną zaletą. Przeznaczony jest do pieców retortowych.

Ekogroszek znajdziesz m.in. w sklepie

Dodaj komentarz