25 czerwca, 2022
Efekty estetyczne lakierobejcy

Efekty estetyczne lakierobejcy

Panuje przekonanie, że bejca jest po to, żeby zapewnić drewnu ładny wygląd, a lakiery są po to, by je zabezpieczać i ewentualnie nadać im nie do końca naturalny połysk. Jest to nie do końca prawda, zwłaszcza patrząc przez pryzmat coraz większej dominacji lakierobejcy na rynku środków ochrony drewna. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co tego rodzaju środki są w stanie dla nas zdziałać pod względem typowo estetycznym.

Wydobywanie piękna drewna

Nie można zaprzeczyć, że to zadaniem bejcy jest zaoferowanie nam najlepiej wyglądającego drewna. Zawarte w niej oleje, żywice, rozpuszczalniki oraz innego rodzaju substancje aktywne, na które ścigają się producenci środków tego typu, mają za zadanie przywrócić drewnu jego naturalną postać, a nawet ją poprawić. Drewno wielu tańszych gatunków nie posiada bowiem w sobie tak wiele substancji, które sprawiałyby, że jego wygląd doceniałoby ludzkie oko. Drewno egzotyczne często sprowadzamy właśnie ze względu na zawartości takich substancji w większych ilościach. Bejca wnika w drewno i sprawia, że zwykła sosna może wyglądać naprawdę wspaniale, zwłaszcza jeśli posiada bardziej złożoną strukturę.

Prostota lakieru

Człowiek, a właściwie oko ludzkie, ma to do siebie, że bardzo lubi połyskliwe rzeczy. W przypadku lakierobejcy jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ lakier tworzy bezpieczna skorupę i do tego ładnie wygląda. Lakierobejca może mieć bardzo różne kolory, ponieważ łączy w sobie elementy kolorystyczne samej bejcy oraz lakieru. Bejca sama w sobie zazwyczaj ma ciemne kolory lub co najwyżej jest rozjaśniana przez rozcieńczanie i różne dodatki. Lakierobejca kolory ma wręcz nieograniczone, chociaż oczywiście ze względu na zawartość w niej olejów bejcy też nie można zaszaleć w sposób drastyczny.

Jeśli ktoś chce mieć po prostu kolorowy lakier na drewnie, może zastosować najpierw bejce, którą drewno napuści, a następnie, kiedy powierzchnia malowania wyschnie, będzie można położyć warstwę lakieru. W lakierze może znajdować się całkowicie dowolny pigment i można mieć nawet seledynowe drewno.

Dodaj komentarz