19 maja, 2022

Domy drewniane i izolacja termiczna

Drewniane domy różnią się od murowanych także tym, że stosowane są w nich zdecydowanie cieńsze ściany. Także przez wzgląd na materiały, używane do budowy. Masa własna domów jest mniejsza, co wpływa na to w jaki sposób realizowane są wszelkie niezbędne prace ziemne, ale powstaje także pytanie czy domy z drewna mogą zagwarantować dobrą izolację termiczną. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie właśnie przez wzgląd na cienkie ściany, wszak w domach murowanych niekiedy sama warstwa izolacyjna może być grubsza.

Folia izolacyjna

Jest to jednak błędne podejście. Izolacja w takich domach stoi na najwyższym poziomie. Samo drewno co prawda nie gwarantuje jeszcze odpowiedniej ochrony przed chłodem, ale stosuje się nowoczesne materiały izolacyjne, które pozwalają na uniknięcie strat cieplnych w domu. Niekiedy pod tym względem domy wykonywane z drewna wypadają dużo lepiej od typowych murowanych domów. Zwykle jednak statystyka energetyczna jest na bardzo zbliżonym poziomie. Stosowanie specjalnej folii izolacyjnej jest już w takich domach od wielu lat normą. Mówiąc o cienkich ścianach drewnianych domków, warto jest się także na chwilkę zatrzymać i dodać parę słów na ten temat. Stosowanie takich ścian w prosty sposób zwiększa także przestrzeń użytkową w domach drewnianych. W zależności jeszcze od zastosowanej do ich wykonania technologii, zysk ten wynosić może nawet do 10 procent, a czasem ciut więcej, przy założeniu że domy drewniane zajmują dokładnie taką samą powierzchnię działki co domy murowane.

Koszty eksploatacji

Jedynym mankamentem jeśli chodzi o izolację termiczną jest to, że drewno samo z siebie stosunkowo łatwo nagrzewa się od słońca w cieplejsze dni, a zimą natomiast o wiele szybciej się wychładza. Problem ten nie występuje jeśli domy są ogrzewane od wewnątrz, dzięki właśnie stosowanym warstwom izolacyjnym. W sumie jeśli chodzi o koszty eksploatacji, także związane z ogrzewaniem domów, to są one oczywiście dalece niższe od kosztów ogrzewania domów murowanych, o czym warto przy okazji wspomnieć. Pozostaje tylko zachęcić do skorzystania z ofert wielu polskich firm oferujących możliwość wybudowania takich lekkich konstrukcji.

Dodaj komentarz