24 stycznia, 2022

Dobre farby elewacyjne

Elewacja budynku może być albo dopełnieniem charakteru budynku, lub na odwrót, stanowić o kompletnym nieporozumieniu, które psuje całkowicie zamierzony efekt. Jak ważnym elementem jest dobranie wszystkich składowych w jedno można zauważyć na niejednym obiekcie, który już na pierwszy rzut oka oceniamy jako nieudany lub bardzo gustowny.

Zewnętrzną szatą dla całego budynku jest jego elewacja będąca wizytówką i jednym z ważniejszych punktów całości. Wielkie znaczenie w tym temacie ma farba fasadowa, która jest dopełnieniem wszystkiego. Jako, że zajmuje zrozumiałą większość – a nierzadko całą powierzchnię – budynku stanowi klucz do sukcesu. Inwestorzy niejednokrotnie nie wiedzą, którą z dostępnych na rynku opcji wybrać. Generalną zasadą powinna być jakość połączona z rzeczywistymi warunkami atmosferycznymi na jakie najczęściej narażony jest budynek. Pamiętajmy, że inne warunki klimatyczne będą w Tatrach, a inne nad polskim morzem.

Najchętniej wybieraną jest grupa farb silikonowych, charakteryzująca się bardzo łatwym i dokładnym kryciem, odpornością na wilgoć, trwałą strukturą o małej przyczepności zabrudzeń. Niebywałą zaletą jest ich hydrofobowość – nie wchłanianie wody. Kolejno można zwrócić uwagę na farby polikrzemianowe, będące mieszanką wcześniej wspomnianych z żywicami.

Kolejną kwestią jest sam kolor elewacji. Biorąc pod uwagę pełną paletę barw można stanąć przed niebłahym wyzwaniem. Coraz częściej stawia się jednak na uniwersalność, stąd farba biała cieszy się rosnącym powodzeniem. Z uwagi na właściwości samych receptur biały kolor niezmiennie takim pozostaje, a przy tym idealnie komponuje się z dalszym wykończeniem takim jak okna czy dodatki klinkierowe. W szczególności farba biała polecana jest do budynków stylizowanych, nowoczesnych i dworkowych, a także w miejscach o dużym natężeniu promieni słonecznych. Biel można złamać wprowadzeniem innych kolorów, poprzez ich połączenie na różnych ścianach czy wybranych elementach. Jest ona jednak punktem odniesienia do wszystkich aranżacji, a przy okazji trudno przy jej zastosowaniu popełnić jakikolwiek błąd aranżacyjny, co jest szalenie bezpiecznym rozwiązaniem, nieujmującym jednocześnie zamysłowi.

Niezależnie od koncepcji pamiętajmy, że pierwszym krokiem do udanej inwestycji są przede wszystkim dobre farby, a te muszą zawierać w sobie określone parametry. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru skonfrontujmy właściwości produktu z rzeczywistością, a więc nadmienionymi wcześniej warunkami klimatycznymi i położeniem domu. Elewacja to wizytówka domu, dopełnienie całości, wymagające najlepszej jakości i sięgnięcia po przemyślane rozwiązania.

Dodaj komentarz