19 maja, 2022

Deweloper – inwestor czy generalny wykonawca? Czym to się różni i co warto wybrać?

Deweloper – inwestor czy generalny wykonawca Czym to się różni i co warto wybraćDeweloper to przedsiębiorca skupiający swoją działalność na realizacji budynków mieszkalnych lub komercyjnych, które w dalszej kolejności będą przeznaczone na wynajem, bądź na sprzedaż.

Z firmą deweloperską z pewnością zetknął się każdy, kto kiedykolwiek poszukiwał mieszkania czy domu z rynku pierwotnego. Podstawowym zadaniem dewelopera jest sprawowanie nadzoru nad całym procesem inwestycyjnym: od projektu, aż po sprzedaż. Można więc powiedzieć, że większość deweloperów to jednocześnie inwestorzy. Ich zadaniem jest umożliwić generalnemu wykonawcy zrealizowanie danego projektu budowlanego. Muszą tym samym uzyskać pozwolenie na budowę, przekazać obszar pod realizację inwestycji i dostarczyć końcową wersję projektu. Po zakończonej pracy budowlanej w gestii inwestora jest odebranie budynku i uiszczenie zapłaty, która została określona w umowie. Zakres obowiązków dewelopera nie musi kończyć się jednak wyłącznie na roli inwestora. Klienci zainteresowani zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego powinni być świadomi tego, że w branży budowlanej istnieją również deweloperzy, którzy są inwestorami, a jednocześnie generalnymi wykonawcami. Oznacza to, że czuwają oni nad sprawami formalnymi i przebiegiem całej inwestycji, ale też są odpowiedzialni za wszelkie prace budowlane, począwszy do przygotowania i zabezpieczenia budowy, przez wzniesienie budynku, aż po przystosowanie go do zamieszkania.

Oczywiście, wszystko musi odbywać się w zgodzie z prawem budowlanym i wszelkimi zasadami bezpieczeństwa.

Deweloper, który jest jednocześnie inwestorem i wykonawcą musi posiadać własną ekipę budowlaną, specjalistyczny sprzęt oraz materiały budowlane. Aby usprawnić i przyspieszyć działania budowlane, generalny wykonawca może zatrudnić podwykonawców. Są to najczęściej niewielkie przedsiębiorstwa, które odpowiadają za konkretne zadania, na przykład wykonanie instalacji elektrycznej czy wykonanie małej architektury. Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie.

Dodaj komentarz