18 stycznia, 2022

Czynniki wpływające na koszt kredytu

Czynniki wpływające na koszt kredytu

Decydując się jaki kredyt wybrać, warto wiedzieć o tym, jakie czynniki wpływają na jego koszt. Szybki kredyt, który nie został dokładnie przemyślany może okazać się niezbyt dobrym i opłacalnym rozwiązaniem.


Jednym z podstawowych czynników, które mają wpływ na koszty kredytu jest jego zabezpieczenie. Bank szczególnie na to patrzy, ponieważ to pewien gwarant odzyskania pożyczonych pieniędzy, w przypadku totalnej utraty płynności przez klienta. Zabezpieczeniem tego typu może być majątek kredytobiorcy czy też nieruchomość. Wówczas mamy bankową gwarancję, że pieniądze będą odzyskane, i bank weźmie swoje we wcześniejszym czy późniejszym czasie.

Ważne też jest to, by wykazać przed bankiem swoją wiarygodność

Trzeba dostarczyć szereg dokumentów. Bazując na nich bank dokonuje szacunków w kwestii naszych zdolności spłaty. Sprawdzane są na tym etapie dochody klienta, a także jego historia kredytowa. Każdy bank ma dostęp do Biura Informacji kredytowej, gdzie może sprawdzić, czy w przeszłości kredyty zaciągane przez określoną osobę były spłacane w terminie. Jeżeli ktoś ma nieciekawą historię kredytową, to bank aby się zabezpieczyć dodatkowo doliczy kolejne koszty kredytu. Często również wieloletnie związanie z bankiem może być czynnikiem, który obniży koszty kredytu. Jeżeli klient posiada w danym banku rachunek bankowy, a także nie jest to pierwsza jego pożyczka, to może się okazać, ze za kredyt zapłaci zwyczajnie mniej.

Zdolność kredytowa

Sprawdzane jest również to, czy osoba nie posiada innych zobowiązań finansowych, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie zdolności kredytowej klienta. Jeżeli ktoś ma inne zadłużenia, to są one doliczane do kosztów miesięcznego utrzymania siebie i rodziny klienta. Nie zawsze w takiej sytuacji bank decyduje się na udzielenie kredytu osobie, której zwyczajnie nie do końca jest pewny. W takiej sytuacji osoba taka może jedynie wziąć kredyt w instytucjach pozabankowych, które mniej rygorystycznie sprawdzają zdolność kredytową takiego klienta.

Dodaj komentarz