24 stycznia, 2022

Czy warto ogrzewać dom węglem

Czy warto ogrzewać dom węglemWedług wielu opinii ogrzewanie węglem ma same wady. Ciągłe doglądanie pieca, duża ilość zanieczyszczeń oraz brud, który węgiel wytwarza. Jest to tylko jedna strona medalu. Druga to cena węgla i jego dostępność.

Koszt ogrzewania

Ogrzewanie domu węglem może być bardzo rozbieżne cenowo. Koszty zależą w dużej mierze od tego, na jaki węgiel się zdecydujesz – brunatny czy kamienny. Węgiel brunatny wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle i energetyce. Jego największą wadą jest bardzo wysoka wilgotność. W wielu wypadkach dochodzi ona do trzydziestu procent. Oznacza to, że węgiel kiepsko się pali, a do ogrzania pomieszczeń potrzebujemy go dużo więcej niż w przypadku węgla pozbawionego wody. Kolejną wadą węgla brunatnego jest stosunkowo wysoka zawartość siarki, która po pierwsze jest szkodliwa dla środowiska, a po drugie może przyczynić się do uszkodzenia kotła. Z zalet warto wymienić niską zawartość popiołu oraz cenę. Najczęściej do ogrzewania domów wybierany jest węgiel kamienny. Możemy go zakupić w kilku rodzajach, gdzie główną różnicą jest wielkość. Największy z nich to kostki, nieco mniejszy węgiel orzech i groszek. Najmniejszy, a jednocześnie najtańszy jest miał węglowy.

Parametry, które warto wziąć pod uwagę

Węgiel kamienny ma dużo niższą wilgotność niż węgiel brunatny i zawiera znacznie mniej siarki. W porównaniu do innych rodzajów opału jest też stosunkowo najtańszy. Przy zakupie najważniejszym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest kaloryczność węgla oraz jego pochodzenie. Dlatego tak ważne jest aby przed nabyciem zapytać sprzedawcę o certyfikaty i potwierdzenie skąd konkretnie pochodzi dany ładunek węgla. Kaloryczność decyduję o tym jaka jest wartość energetyczna węgla. Im jest ona wyższa tym mniej węgla będziemy potrzebowali do uzyskania danej ilości ciepła.

Najbardziej kaloryczny jest węgiel pochodzący z Polski. Nieco mniej wartościowy pod względem energetycznym jest produkt od naszych Czeskich sąsiadów. Zazwyczaj jego kaloryczność jest o około dwadzieścia pięć procent niższa niż węgla krajowego. W przypadku węgla rosyjskiego występuje tu element ruletki. Możemy bardzo tanio kupić węgiel dobrej jakości lub otrzymać węgiel, który został zanieczyszczony przez pośredników. W tym drugim przypadku w zakupionym węglu mogą znajdować się kamienie lub żwir.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz