24 stycznia, 2022

Co się składa na koszty kredytu?

Co się składa na koszty kredytu?

Warto wiedzieć o tym, że oprocentowanie niestety ale nie jest jedynym kosztem kredytu. Ostatecznie więc, przed podjęciem decyzji jaki kredyt wybrać, warto zorientować co dokładnie składa się na koszty kredytowe.


Błyskawiczny kredyt bez przemyślenia może władować nas na minę i to konkretną.

Zawsze odsetki są najważniejsze, nalicza je bank

Każdy bank precyzyjnie ustala roczne oprocentowanie. Trzeba mieć to na uwadze, aby nie przestrzelić przy liczeniu kosztów spłaty. Oprócz odsetek, trzeba doliczyć do kredytu różne dodatkowe koszty. Sumy tutaj różnią się w zależności od tego co oferuje dany bank. Prowizja za przyznanie pożyczki, prowizja za otworzenie rachunku kredytowego, za zmianę okresu trwania kredytowania i wiele innych. Gdy pobieramy, bank udziela nam pożyczki w określonej kwocie. Co do opłat, może być na przykład doliczona do pierwszej raty. Trzeba to porozkładać na raty i dodać do każdego miesiąca. Banki rozwiązują temat indywidualnie, z racji tego, że zapłacenie od razu wysokiej prowizji odstrasza potencjalnego kredytobiorcę.

Dodatkowe opłaty

Kolejny ważny koszt w postaci opłaty przygotowawczej, to opcja którą płacimy i nie dostajemy za nią zwrotu. Oznacza to, że nawet jeśli wnioskujący nie otrzymuje kredytu, to i tak trzeba będzie ponieść opłatę za sprawdzanie, czy można mu go udzielić. Jest to chyba opłata, która budzi najwięcej kontrowersji. Jest też temat ubezpieczenia pożyczki. To składnik, który nie będzie występować we wszystkich kredytach. To po stronie banku leży decyzja czy będą takie opłaty pobierać, czy ostatecznie nie. Muszą płacić za taki kredyt głównie osoby starsze. Bank po prostu wyraża obawę, że zaciągnięte zadłużenie nie zostanie spłacone. Dlatego wysokie kwoty zaczynają towarzyszyć pożyczce już od pierwszych rat.

Dodaj komentarz