25 czerwca, 2022
Aktywne składniki w kosmetykach

Aktywne składniki w kosmetykach

Kosmetyki to część naszego codziennego życia i chyba każdy z nas je wykorzystuje. Dzięki nim możemy zadbać o swoją higienę, ale również zagwarantować sobie piękny wygląd i zdrową cerę. Mało osób jednak tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego jak kosmetyki są produkowane, jakie składniki są tam wykorzystywane i z czego tak naprawdę się składają. Warto więc na ta kwestię zwrócić uwagę między innymi biorąc na tapetę taka kwestie jak temat składników aktywnych w kosmetykach.

Co to takiego substancje aktywne?

Aktywne substancje w kosmetykach to te substancje chemiczne, które będą wpływać bezpośrednio na fizjologię oraz działanie naszej skóry. To składnik kosmetyku, który obok substancji bazowych będzie zawsze znajdował się w każdym produkcie kosmetycznym, ponieważ od niego zależy czy kosmetyk będzie działał. Natomiast substancje bazowe to te substancje, które stanowią masę kosmetyku. Tam znajdują się właśnie wmieszane substancje aktywne. Jeśli chodzi o substancje bazowe będą to najczęściej takie elementy jak woda, alkohol, barwniki, kompozycje zapachowe a także silikony oraz emulgatory.

Substancje aktywne mogą mieć trzy rodzaje. Wymienić trzeba w nich substancje działające na powierzchni skóry oraz włosów, substancje, które docierają do głębszych warstw skóry i substancje, które działają na poziomie komórkowym. Składniki aktywne w kosmetykach są bardzo ważne, ponieważ to one odpowiadają za to jak działać będzie na  nas dany kremu, serum albo balsam. Dzięki nim skóra staje się dobrze nawilżona, sprężysta a także będzie miała lepszy koloryt, nie jest podatna na promienie UV oraz na utratę wody, substancje aktywne opóźniać będą także efekt starzenia skóry. Substancje aktywne, które działają w żywych warstwach naskórka musza przenikać przez tą najbardziej wierzchnią warstwę.

Dlatego właśnie ich rola w kosmetykach jest bardzo ważna, trzeba więc zwracać uwagę na to jakie składniki aktywne znajdują się w tym kosmetyku, po jaki produkt sięgamy i jakie działanie będzie w stanie nam zagwarantować. To istotna sprawa, od której zależy czy produkt dobrze się sprawdzi.

Dodaj komentarz